nahoru

Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte

pos 17. července 2020 • 08:30
Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
foto: Twitter / Museum Victoria

Nemusíme pátrat ve vesmíru, abychom našli místa, která ještě člověk nenavštívil a kde žijí živočichové dosud vědě neznámí. Mezinárodní tým vědců v nedávné době provedl rozsáhlý průzkum oceánu kolem východního pobřeží Austrálie. A nad některými nálezy se člověku skutečně tají dech.

Vědci se rozhodli prozkoumat dno v hloubce mezi 4 a 6 tisící metry. Tato oblast leží ve věčné tmě a kvůli nedostatku slunečního záření má v této hloubce voda stálou teplotu kolem 3° Celsia. I přes tyto podmínky je zde však dostatek potravy a tím pádem i rozmanitý život.

„Takto hluboké vody pokrývají téměř polovinu světových oceánů. Pro vědu ale zůstávají nejméně prozkoumaným přírodním prostředím na Zemi,“ řekl o výzkumu Tim O'Hara z australského muzea Victoria.

Při výzkumu, kdy vědci „lovili“ v hloubce kolem 5 tisíc metrů, vytáhli z vody kolem stovky různých živočišných druhů. Podle dosavadních poznatků je nejméně pět z nich dosud vědou nepopsaných.

Běžnému člověku se však při pohledu na následující „vetřelce“ z hlubin oceánu až zatají dech, slabší jedinci možná už do vody nikdy nevkročí. Podívejte se do naší galerie:

pos


Klíčová slova: fotogalerie, věda, oceán, AustrálieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře