nahoru

Pražská ZOO slaví: Slonice Gulab, druhé nejstarší zvíře v zahradě, slaví šedesáté narozeniny

ČTK8. června 2019 • 12:20
Pražská ZOO slaví: Slonice Gulab, druhé nejstarší zvíře v zahradě, slaví šedesáté narozeniny
foto: ZOO Praha

Slonice Gulab, druhé nejstarší zvíře pražské zoologické zahrady, dnes (v sobotu) slaví 60. narozeniny. Slavnostní program začne ve 13:00 v horní části zahrady u restaurace Gulab, která byla pojmenována po této samici slona indického. Součástí akce je doprovodný program, který začal v 10:00 a skončí v 16:00. Gulab se narodila v roce 1959 ve stájích pracovních slonů v Indii. Majitel stájí ji v roce 1966 daroval pražské ZOO.

Slony zoologická zahrada v Troji chová od roku 1933, v současné době jen slony indické. Nyní jich návštěvníci mohou ve výběhu vidět sedm. Příští rok by se měla narodit dvě mláďata. ZOO má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i v zimě umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni vyhřívaný bazén.

Pravděpodobně nejstarším obyvatelem pražské zoo je samec želvy sloní santacruzské Eberhard von Leipziger Hauptbahnhof. Do zoo v Troji přišel z Lipska, může mu být okolo 80 let. Rozhodně je ale největším mezi želvami, které pražská zoo chová. Váží mezi 225 a 240 kilogramy.

Každou celou hodinu, krom 13:00, dnes (v sobotu) do 16:00, se můžete připojit ke komentované prohlídce Údolím slonů. V Papírně pražské ZOO se uskuteční výklad ke krmení slonů. Oslavy u restaurace bude moderovat Karel Voříšek, popovídá si s vrchním chovatelem slonů Martinem Kristenem nebo pamětníkem a dlouholetým ošetřovatelem Zbyňkem Šíšou. Gulab dostane dort a dárek do výběhu.

ČTK
Diskuse ke článku