Pražská ZOO by na podzim měla začít stavět nový pavilon goril, o ten se podělí se vzácnými luskouny | Reflex.cz
nahoru

Pražská ZOO by na podzim měla začít stavět nový pavilon goril, o ten se podělí se vzácnými luskouny

ČTK14. května 2019 • 15:25
Pražská ZOO by na podzim měla začít stavět nový pavilon goril, o ten se podělí se vzácnými luskouny
foto: Karel Kopáč

Základní kámen nového pavilonu goril by měl být v pražské zoologické zahradě položen na podzim. Do dvou let by mohl být otevřen. Stavba by měla stát zhruba 200 milionů korun. V tuto chvíli již bylo investováno 40 milionů korun do projektové dokumentace. Kromě goril by pavilon měli obývat také luskáni, hmyzožravý řád savců s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami. Novinářům to dnes řekli zástupci pražského magistrátu a ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek.

Původního výběrového řízení na zhotovitele pavilonu se zúčastnilo pět firem. Nabídky se pohybovaly mezi 237 a 243 miliony korun. Právě kvůli ceně zoologická zahrada výběrové řízení zrušila. „Po uplynutí povinných lhůt vypíšeme nové výběrové řízení,“ řekl Bobek.

Výstava výkalů a Atlas trusu: Pražská ZOO průkopníkem postmoderního umění

V novém pavilonu by měli domov najít také luskouni. Při své cestě do Tchaj-peje o ně požádal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), tamní ZOO jejich darování přislíbila. Věděl, že kdysi v pražské ZOO byli. Podle Bobka se v ní nacházeli ale jen v řádech dnů nebo týdnů, poté uhynuli. Jde o velmi ohrožený druh savce. „Je to nejvíce nelegálně obchodované zvíře,“ poznamenal Bobek. Loví se pro maso a jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně. V Evropě je chová pouze zoologická zahrada v Lipsku.

Pro výstavbu nového pavilonu goril se pražská ZOO rozhodla kvůli hrozícím povodním a zkušenostmi s nimi z let 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zoologické zahrady a bude přesunut výše. Nový pavilon goril se měl začít stavět už v roce 2016. Projekt ale zdrželo odvolání trojské radnice a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily. Stávající pavilon z 90. let byl postaven na nejnižším místě zahrady a případný azyl měla zvířatům nabídnout protipovodňová věž. Při záplavách v roce 2002 ale byla zcela zatopena a gorily musely být evakuovány.

Pražská zoologická zahrada v Troji návštěvníkům poprvé otevřela brány 28. září 1931. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni do areálu zavítalo 1 427 491 lidí. Jde o třetí nejlepší výsledek za dobu její existence.

Nepolapitelní lidoopi aneb Výprava do pralesa za gorilou nigerijskou
Tomáš Jůnek 12. března 2019 • 11:19

Nepolapitelní lidoopi aneb Výprava do pralesa za gorilou nigerijskou

20 zajímavých českých kandidátů a kandidátek ve volbách do Evropského parlamentu

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější