Brno je dál než Praha, Moraváci umí! Zachraňují nesnězené jídlo i hladové krky | Reflex.cz
nahoru

Brno je dál než Praha, Moraváci umí! Zachraňují nesnězené jídlo i hladové krky

Radka Typltová27. května 2019 • 15:30
Hodonínští školáci ze ZŠ Vančurova darují prostřednictvím aplikace Nesnězeno ovoce a jogurty potřebným - ilustrační snímek
Hodonínští školáci ze ZŠ Vančurova darují prostřednictvím aplikace Nesnězeno ovoce a jogurty potřebným - ilustrační snímek
• foto: 
Archív

Původem brněnská aplikace Nesnězeno pomáhá snižovat plýtvání jídlem. Zapojují se do ní podniky po celé republice, které nabízejí jídla, která nestihnou prodat, za nižší cenu. Tisíce porcí jídla tak neskončily v koši, ale v žaludcích spokojených strávníků, kteří navíc ušetřili. Hodonínští školáci ze ZŠ Vančurova pro změnu darují ovoce a jogurty z projektu Svačiny do škol, které nesnědí, potřebným.

Už 48 brněnských restaurací a kaváren, 6 ostravských a 4 českobudějovické nabízejí porce kvalitního jídla, lahodné zákusky a syté polévky v aplikaci Nesnězeno. Tu má na svědomí dvojice Jakub Henni a Michaela Gregorová – dvaadvacetiletý student a osmadvacetiletá architektka z Brna. Potkali se už při projektu Dobrokáva, kdy na brněnském Zelném trhu nabízeli zdarma šálek výběrové kávy tomu, kdo slíbil, že ten den udělá dobrý skutek.

Inspirovali se v Paříži, konkrétně projektem Too Good To Go, který funguje na podobném principu. Stejně jako platforma Nesnězeno zachraňuje dobré jídlo, aby neskončilo v popelnici.

Český aukční rekord: Kupkův abstraktní obraz byl dnes vydražen za 65 milionů korun

Systém je velmi jednoduchý. Restaurace odpoledne nahraje do aplikace nabídku zbylých jídel spolu s jejich fotografiemi a sníženými cenami. Minimální sleva je 30 %, často ale pořídíte jídlo i o polovinu levněji. Prostřednictvím aplikace si jídlo zarezervujete, zaplatíte, s krabičkou dojdete vyzvednout a odnesete domů. Zatím projekt funguje ve výše uvedených městech, ale spolupráce s (nejen) pražskými podniky je na spadnutí.

Facebooková stránka Nesnězeno, kde před rozjetím aplikace její zakladatelé testovali zájem o službu a původně inzerovali nesnězené porce jídel, má už téměř 16 000 členů. Samotnou aplikaci už si stáhlo více než 5000 natěšených strávníků. Dá se předpokládat, že jejich počet strmě poroste, až se zapojí podniky z Prahy a dalších měst. Aplikace už sklízí i teoretické úspěchy. Na prestižní přehlídce nejlepších českých a slovenských aplikací AppParade získala Cenu diváků i cenu za Nejpřínosnější nápad.

Ve správný okamžik na správném místě aneb Skvělé fotky, které vás zaručeně pobaví

Skvěle se k plýtvání jídlem postavili i hodonínští školáci. Děti ze základní školy Vančurova přišli s nápadem, darovat ovoce, mléko a sýry z projektu Svačiny do škol, které jinak často končí v koši, dětem z chudších rodin. Spojili se s hodonínskou Charitou, která jednou za 14 dní předá dvě až tři bedýnky s ovocem a dalším jídlem matkám s dětmi v tamním azylovém domě. Klobouk dolů a palec nahoru!

Laco Déczi: Češi ví h*vno, Trump je nejlepší prezident. Arabové nic neumí, jsou to blbci
Podivný osud největšího hotelu na světě: Hitlerův čtyřkilometrový kolos nepřivítal…

Radka TypltováColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější