Strach z temných sil: Tisíce nápisů zahánějících zlo v anglické jeskyni a posunutá vesnice | Reflex.cz
nahoru

Strach z temných sil: Tisíce nápisů zahánějících zlo v anglické jeskyni a posunutá vesnice

Johana Kudrnová18. února 2019 • 16:45
Tajemná jeskyně u vesnice Creswell ve střední Anglii.
Tajemná jeskyně u vesnice Creswell ve střední Anglii.
• foto: 
Creswell Heritage Trust/Historic England

Obyvatelé vesnice Creswell ve střední Anglii museli být před několika staletími přesvědčeni, že brány pekla se neotevírají dál než za jejich humny. Jak jinak si vysvětlit nález tisíců drobných zlo zahánějících nápisů, které byly objeveny v místní jeskyni? Jedná se o symboly mající za úkol ochránit lidi před čarodějnicemi a nejrůznějšími kletbami. Podle odborníků se jedná o místo s největším výskytem těchto do kamene vytesaných nápisů a znaků v Británii. Kdo a kdy je zde zanechal, je ovšem velmi těžké určit.

Místní o nápisech věděli léta, domnívali se však, že se jedná o nepříliš výjimečné výtvory lidí žijících v okolí v 19. století. O to větší bylo jejich překvapení, když odborníci koncem minulého roku potvrdili, že se může jednat o pozůstatek činnosti staré až pět století. Mezi znaky, kterými je temná jeskyně doslova posetá, jsou například překrývající se písmena V, odkazující na pannu Marii. Přeškrtnutá „I“ mají přivolávat ochrannou sílu Ježíše. Nalezena byla také písmena A neobvyklého tvaru.

Nahlédněte do nejluxusnější jeskyně světa. Za 55 milionů může být vaše

Ochrana před kletbami a čarodějnicemi

Podle odbornice na ochranné znaky z Leicesterské univerzity Alison Fearnové se sice jedná o křesťanské symboly, jejich interpretace však patrně není náboženská. Znaky měly za úkol ochránit jejich tvůrce před magickými kletbami. Nad jejich významem se dotyční ve své době příliš nezamýšleli. Co měly nápisy nechat v creswellské jeskyni spát, je těžké odhadnout. Místí se mohli obávat čarodějnic, víl nebo čehokoliv temného, co mělo přebývat v neprozkoumaných zákoutích tajuplného místa.

Pocit ohrožení mohl přispět k důvodům, proč byla vesnice přesunuta dále od jeskyně. Současný Creswell se totiž od jeskyně nachází daleko dál než ten středověký. K přemístění vesnice asi o dvacet minut pěší chůze došlo v 19. století pod dohledem vévodů z Portlandu. Pozoruhodné také je, že jeskyně neskrývá pouze relativně nově objevené nápisy, které mohou pocházet až z 16. století, ale také malby z doby ledové. V jiné části jeskyně byly v roce 2003 objeveny malby ptáků, zvěře, bizonů a koní.

Léto s gentlemanem Jaromíra Hanzlíka třeští ode zdi ke zdi, ale s žánrem romantické…
Radomil Bábek: Česká republika jako navoněná bída
Radomil Bábek 16. února 2019 • 10:52

Radomil Bábek: Česká republika jako navoněná bída
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější