Hlasitá hudba vás může výrazně ovlivnit při výběru jídla, tvrdí studie. Jak? | Reflex.cz
nahoru

Hlasitá hudba vás může výrazně ovlivnit při výběru jídla, tvrdí studie. Jak?

ČTK5. června 2018 • 12:01
Při hlasité hudbě prý spíš sáhneme po nezdravém jídle
Při hlasité hudbě prý spíš sáhneme po nezdravém jídle
• foto: 
Profimedia

Hlasitá hudba může poškodit zdraví nejen tak, že omezí váš sluch. Podle nového výzkumu totiž útočí i na vaši figuru. Závěry studie poukazují na to, že v hlučných restauracích, kde hudba hraje opravdu nahlas, mají strávníci znatelně větší tendenci si vybrat nezdravé jídlo. Píše o tom list The Washington Post.

Profesor marketingu Jihofloridské univerzity Dipayan Biswas provedl svou studii v kavárně ve Stockholmu. Několik dní tam hrála nepřetržitá smyčka hudby různých žánrů a její intenzita se v různých časech střídala mezi 55 decibely a 70 decibely.

Vědec zjistil, že když byla hudba hlasitější, o 20 procent více zákazníků si objednalo něco podstatně nezdravějšího než ti, kteří se přišli najíst v době, kdy hudba hrála tišeji.

Tišší hudba je uklidňující, zatímco hlasitější hudba nás vybudí. "Je prokázáno, že vysoká hlasitost hudby přímo ovlivňuje srdeční tep a vzrušivost," uvádí studie, z které cituje list The Washington Post.

Colours of Ostrava: Jak a kdy koupit vstupenky, kde se ubytovat, jak se na festival…

Pivo... nebo tři

A hudba ovlivňuje také naše rozhodování. Při uklidňujících tónech příjemného džezu lépe funguje sebeovládání a lépe se rozhodujeme o tom, jaké jídlo pro nás bude lepší. Ovšem při vzrušení z hlasité rockové hudby si chceme dát kus masa se sýrem v housce a hromadu hranolků jako přílohu a pivo... nebo tři.

I když je tato studie nová, jen posiluje to, co majitelé restaurací už nějakou dobu vědí: vytvořit správnou atmosféru je pro podnik naprosto zásadní.

"Hudba vytváří pozitivní pocit. Rozechvěje vám tělo," říká majitel a šéfkuchař burgerové restaurace Lucky Buns ve Washingtonu Alex McCoy. "A čím silnější zážitek, tím víc začne mozek šílet. A člověk chce nakupovat, chce jíst, chce se seznamovat."

Sloužíme penězům a tabulkám, nakupování v obchodech jsem vzdal, přiznává výživový…

Eurodisko na plné pecky

McCoy nabízí burgery a sendviče se smaženým kuřetem a podle řady hodnocení patří mezi nejlepší ve městě. Obvyklé komentáře na internetovém serveru Yelp znějí: "Je tu zatracený rachot, ale stojí to za to."

Obvykle pouští na plné pecky eurodisko, poprock nebo reggae a nechává tóny a basy pulzovat celou restaurací tak, aby se hosté mohli v hudbě doslova ztratit.

McCoy říká, že nikdy neporovnával prodej v závislosti na intenzitě hudby. Ovšem čtyři přílohové saláty, které má na jídelním lístku, ani možnost objednat si kterýkoli burger na salátovém lůžku namísto v housce, rozhodně nepatří mezi bestsellery restaurace.

Mezi zákazníky vedou takové položky, jako burgery servírované se slaninovým džemem a sýrem gouda, anebo smažené kuře s nakládanou zeleninou a omáčkou Sriracha.

Fakta a mýty o řepce. Co může zastavit její pěstování? Pobírají na ni zemědělci dotace?…
Jak také mohla vypadat československá státní vlajka. Podívejte se

ČTK


Klíčová slova: jídlo, hudba, restaurace, studie


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější