nahoru

Hlasitá hudba vás může výrazně ovlivnit při výběru jídla, tvrdí studie. Jak?

ČTK 5. června 2018 • 12:01
Při hlasité hudbě prý spíš sáhneme po nezdravém jídle
Při hlasité hudbě prý spíš sáhneme po nezdravém jídle
• foto: 
Profimedia

Hlasitá hudba může poškodit zdraví nejen tak, že omezí váš sluch. Podle nového výzkumu totiž útočí i na vaši figuru. Závěry studie poukazují na to, že v hlučných restauracích, kde hudba hraje opravdu nahlas, mají strávníci znatelně větší tendenci si vybrat nezdravé jídlo. Píše o tom list The Washington Post.

Profesor marketingu Jihofloridské univerzity Dipayan Biswas provedl svou studii v kavárně ve Stockholmu. Několik dní tam hrála nepřetržitá smyčka hudby různých žánrů a její intenzita se v různých časech střídala mezi 55 decibely a 70 decibely.

Vědec zjistil, že když byla hudba hlasitější, o 20 procent více zákazníků si objednalo něco podstatně nezdravějšího než ti, kteří se přišli najíst v době, kdy hudba hrála tišeji.

Tišší hudba je uklidňující, zatímco hlasitější hudba nás vybudí. "Je prokázáno, že vysoká hlasitost hudby přímo ovlivňuje srdeční tep a vzrušivost," uvádí studie, z které cituje list The Washington Post.

Pivo... nebo tři

A hudba ovlivňuje také naše rozhodování. Při uklidňujících tónech příjemného džezu lépe funguje sebeovládání a lépe se rozhodujeme o tom, jaké jídlo pro nás bude lepší. Ovšem při vzrušení z hlasité rockové hudby si chceme dát kus masa se sýrem v housce a hromadu hranolků jako přílohu a pivo... nebo tři.

I když je tato studie nová, jen posiluje to, co majitelé restaurací už nějakou dobu vědí: vytvořit správnou atmosféru je pro podnik naprosto zásadní.

"Hudba vytváří pozitivní pocit. Rozechvěje vám tělo," říká majitel a šéfkuchař burgerové restaurace Lucky Buns ve Washingtonu Alex McCoy. "A čím silnější zážitek, tím víc začne mozek šílet. A člověk chce nakupovat, chce jíst, chce se seznamovat."

Eurodisko na plné pecky

McCoy nabízí burgery a sendviče se smaženým kuřetem a podle řady hodnocení patří mezi nejlepší ve městě. Obvyklé komentáře na internetovém serveru Yelp znějí: "Je tu zatracený rachot, ale stojí to za to."

Obvykle pouští na plné pecky eurodisko, poprock nebo reggae a nechává tóny a basy pulzovat celou restaurací tak, aby se hosté mohli v hudbě doslova ztratit.

McCoy říká, že nikdy neporovnával prodej v závislosti na intenzitě hudby. Ovšem čtyři přílohové saláty, které má na jídelním lístku, ani možnost objednat si kterýkoli burger na salátovém lůžku namísto v housce, rozhodně nepatří mezi bestsellery restaurace.

Mezi zákazníky vedou takové položky, jako burgery servírované se slaninovým džemem a sýrem gouda, anebo smažené kuře s nakládanou zeleninou a omáčkou Sriracha.

ČTK


Klíčová slova: jídlo, restaurace, studie, hudbaDiskuse ke článku