nahoru

První norský paparazzi: Špionážní snímky z roku 1890 přinesly mnohá překvapení

LeT17. června 2020 • 15:30
První norský paparazzi: Špionážní snímky z roku 1890 přinesly mnohá překvapení
foto: Carl Størmer/boredpanda.com

Carl Størmer (1872–1957) měl velmi neobvyklé hobby, díky kterému se dnes můžeme dívat na vzácné fotografie pořízené kolem roku 1890, které vypadají úplně jinak než snímky, na které jsme z těchto let zvyklí.

Størmer, který se v pozdějších letech proslavil jako matematik a fyzik, známý především pro svou práci na teorii čísel, dostal ještě jako mladý student Royal Frederick University (nyní University of Oslo) špionážní fotoaparát. Jednalo se o velmi malé zařízení.

„Nosil jsem ho ukrytý pod vestou a fotografie pořizoval přes knoflíkovou dírku,“ řekl Størmer pro časopis St. Hallvard v roce 1942, kdy byly snímky zveřejněny. „Pod oblečením jsem měl šňůrku, kterou jsem protáhl dírou v kapse u kalhot. Když jsem za ni zatáhnul, zařízení začalo fotit. Dokázalo udělat šest fotek najednou,“ dodal.

Díky tomu, že lidé neměli ani tušení o tom, že je Størmer fotografuje, vznikly a především se dochovaly snímky s úžasnou atmosférou. Zachycují běžný život na norských ulicích ve viktoriánské době. Podívejte se do galerie:

LeT


Klíčová slova: fotogalerie, Norsko, paparazziDiskuse ke článku