nahoru

Beyoncé poprvé ukázala dvojčata. Na fotografii pózuje jako Venuše a Panna Marie v jednom.

Johana Kudrnová17. července 2017 • 07:00
Beyoncé poprvé ukázala dvojčata. Na fotografii pózuje jako Venuše a Panna Marie v jednom.
foto: GA

Beyoncé na svém instagramovém účtu zveřejnila první fotku měsíc starých dvojčat Rumi a Sira Cartera. S rapperem Jay-Z má už pětiletou dceru Blue Ivy. Extrémně stylizovaná fotografie, na které je zpěvačka zachycena s modrým závojem, rozepnutou květovanou róbou a dvojčaty na rukou, v sobě ukrývá důležitou zprávu. Beyoncé popírá, že by mateřství a sexuální přitažlivost představovaly oddělené atributy ženství.

Portrét byl pravděpodobně pořízen fotografem Awolem Erizku, který stál už za obdobně stylizovanou fotografií z února. Beyoncé ji tehdy použila k oznámení svého těhotenství. Většina symbolů nového portrétu byla „nakousnuta“ v zimě, nyní je však to, co bylo předtím jen naznačeno, plně odhaleno a přiznáno. Oba portréty odkazují na slavnou Botticelliho Venuši a na renesanční portréty Madony s dítětem.

Zatímco barvy prvního portrétu byly nasycené a světlo tlumené, nyní je zpěvačka s dětmi zalitá světlem. Jinými slovy posvátné čekání je u konce a děti jsou na světě. Odkaz na Pannu Marii představuje především modrý závoj, který je neodmyslitelnou součástí zpodobnění svaté na renesančních obrazech.

Nová fotografie přiznává více také z Botticelliho Zrození Venuše. Obě ženy jakoby nakročují jednou nohou k divákovi, jako by měly v příští chvíli z výjevu vystoupit. Na únorové fotografii evokovaly Venuši květiny naaranžované za zpěvačkou a připomínající růže, které na slavném obrazu fouká vítr směrem ke ztělesnění krásy.

 

Odměna dobrovolníků v rezervaci Inti Wara Yassi: Kousance od opic a nocování mezi…

Další podobností únorové fotky a Venušina portrétu byla pozice ruky Beyoncé, položené na těhotenském břichu, a tvar ruky Venuše. Zajímavým společným detailem je také odhalená róba Beyoncé, která nápadně připomíná tu, již Botticelli vložil do rukou víly snažící se Venuši zahalit. Celá tato hra slavné zpěvačky vysílá pečlivě promyšlenou zprávu.

Panna Marie je tradičním ztělesněním čistoty a cudnosti. Venuše zosobňuje erotickou krásu a sex. Beyoncé provokativní kombinací symbolů kritizuje, že západní svět vnímá tyto myšlenkové koncepty jako oddělené. Mistrovská manipulace se zažitými představami ukazuje, že Beyoncé toto dělení odmítá. Zpěvačka se stylizuje zároveň do role svaté matky i bohyně krásy a sexu. Potvrdila tak, že je jednou z nejvlivnějších umělkyň současnosti.

Pracovní sešity pro hipsteří mláďata: Hafanova dobrodružství
Kateřina Kadlecová 15. července 2017 • 16:39

Pracovní sešity pro hipsteří mláďata: Hafanova dobrodružství

Americká armáda řeší problém s transgender komunitou. Nabídla jí otevřenost, pak od…
Nejen Kotva, Jalta a Máj. Na interaktivní mapě přibývají méně známé perly socialistické…
 

 

 

 

 

 

 
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější