nahoru
Kultura
Komiksová sobota

Pracovní sešity pro hipsteří mláďata: Hafanova dobrodružství

Kateřina Kadlecová15. července 2017 • 17:00
Pracovní sešity pro hipsteří mláďata: Hafanova dobrodružství
foto: Kudlapress

Tohle možná není úplně klasický komiks, ale rozhodně je to úplně klasický lapač dětí nadšených z chytrých omalovánek, čtenářů různých Raket, Makovic a starších čísel dnes už bohužel mrtvého časopisu Hrana. Tři hravé, interaktivní sešity ještě ne třicetileté slovenské ilustrátorky Juliány Chomové a scenáristky a literární publicistky Kláry Kolářové byly letos nominované na Zlatou stuhu a staly se nejkrásnější knihou pro děti a mládež v rámci soutěže Nejkrásnějších českých knih roku 2016.

A přitom vypadají jako tak trochu divné, tužkou nadepsané a různě pokaňkané a počmárané školní sešity. Jenže posaďte k nim prvňáka – a všechno vybarvování a úkoly jsou do večera splněny. Jde o to, pomoct Mistru Hafanovi, psovi, co nerad nosí na krku vlastní hlavu a nesnáší své dvě nepříjemné psí tety Vasilu a Nalilu, v pátrání po „roxašutru“, kouzelném kameni z tajemné hory, který plní svému nálezci jedno přání. Hafan si přeje mít svoje vlastní město, jehož mapy tvoří celý druhý díl svérázného komiksu, a v díle třetím si to zase rozmyslí.

Hezké na tom celém je, že je to drzé. Nespisovné. Místy trochu zmatené, protože to se mrňousům prostě stává. Chce to po dětech, aby si vzpomněly na pár sprostých slov a drsných řešení. Hafan k mladším školákům mluví jejich jazykem, jejich způsobem kreslení i vnímání světa a využívá jejich logiku, žádné školometství tu nehrozí. Malý čtenář se učí nenásilně, možná spíš opakuje – co je oblé a co ostré, že je nutné občas zlobit nebo že když ryba nesplní tři přání a je prostořeká, může skončit v něčích tesácích, než bys řekl pes. Prostě příběh ze života.

Picasso, De Chirico a Dalí v Liberci. A to není zdaleka všechno! Ještě je tu hovno v…
Americká armáda řeší problém s transgender komunitou. Nabídla jí otevřenost, pak od…
V New Jersey objevili poklad. Sklep skrýval kolekci jednoho z nejcennějších vín na světě

 

 Klíčová slova: kultura, komiks, komiksová sobota


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější