V New Jersey objevili poklad. Sklep skrýval kolekci jednoho z nejcennějších vín na světě | Reflex.cz
nahoru

V New Jersey objevili poklad. Sklep skrýval kolekci jednoho z nejcennějších vín na světě

Tereza Stonišová15. července 2017 • 09:30
V New Jersey objevili poklad. Sklep skrýval kolekci jednoho z nejcennějších vín na světě
foto: Instagram

Dvaačtyřicet demižonů vína ze 20. let 19. století a desítky lahví vína z konce 18. století. Tyto poklady ukrýval sklep Liberty Hall Museum v americkém státě New Jersey. Jde o jeden z nejneuvěřitelnějších objevů svého druhu vůbec: jedna lahev početné kolekce má minimální hodnotu přes 10 tisíc dolarů.

Vinný poklad byl objeven ve sklepě budovy, která sama o sobě má pro americké dějiny velký význam: sídlil v ní totiž vůbec první guvernér státu New Jersey, který byl zároveň jedním z tzv. Founding Fathers neboli otců zakladatelů nezávislých Spojených států. William Livingston, úřadující guvernér v letech 1776–1790, je jedním z mužů, jejichž podpis je připojen na originálním textu americké ústavní listiny.

A právě v tomto domě, který dnes slouží jako muzeum, již půl roku probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Podle některých zdrojů se do části, v níž byly ukryty lahve vína, lidé nepodívali od roku 1949. Tehdy probíhala v budově také rozsáhlá rekonstrukce a část sklepa, která vína ukrývala, byla během ní prostě zazděna. Není tedy jisté, zda před více než 70 lety tehdejší obyvatelé budovy o pokladu věděli, či ne. Zdá se ale, že ne – jinak by o tom existovaly nějaké záznamy. Ukryté zákoutí s víny tak zůstalo neobjevené zřejmě o mnoho desítek, možná stovku let déle.

 

Adopce homosexuálů i burkini jsou totéž! Gayové i muslimové chtějí víc a víc, tvrdí Čunek

Nález je o to zajímavější, že se zřejmě jedná o jedinou kolekci vína svého druhu. Jedná se o červené Beaujolaix z ostrova Madeira. Jeho stáří je neuvěřitelné – stáří lahví sahá až do roku 1796, demižony jsou o něco mladší – z roku 1820. Ředitel muzea už pro média uvedl, že se „o takovém nálezu nikomu ani nesnilo“. Rekonstrukce tak přinesla opravdu šťavnaté ovoce: jedna lahev vína této kolekce má cenu nejméně 10 tisíc dolarů, nejvíce pak 25 tisíc dolarů. Madeira byla za časů americké revoluce velmi ceněným artiklem, což jí zůstalo až do dnešních dní. Jedna lahev tak může v přepočtu přijít až na neuvěřitelných 575 tisíc korun. Víno je velmi cenné také proto, že se jedná zřejmě o jediné kousky svého druhu, o jeho stáří a také historické hodnotě nemluvě.

Reflex fotí hvězdy: Mika, Kasabian, Iggy Pop... a mnoho dalších. Podívejte se, kdo…
 

Sklepení, které se během rekonstrukce odhalilo, opravdu stojí za vidění. Z fotografií je patrné, že podél stěn jsou vyskládány desítky lahví, některé stojí také na podstavcích. Je zde k vidění také několik druhů tvrdého alkoholu, zřejmě taktéž stovky let starého. Impozantní je také pohled na řadu demižonů, které zůstaly neporušené stát na zemi znovuobjeveného vinného sklepa.

Adopce homosexuálů i burkini jsou totéž! Gayové i muslimové chtějí víc a víc, tvrdí Čunek
Oklamaný: Kartáčovité obočí Colina Farrella versus botoxové rty Nicole Kidmanové

 
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější