Z obrazu Pabla Picassa až do Hitlerovy vany: Kurážná Lee Miller neznala strach | Reflex.cz
nahoru

Z obrazu Pabla Picassa až do Hitlerovy vany: Kurážná Lee Miller neznala strach

Martin Mrázek12. října 2016 • 15:42
Z obrazu Pabla Picassa až do Hitlerovy vany: Kurážná Lee Miller neznala strach
foto: Lee Miller Archives

Znásilněná v 7 letech, objevena módním časopisem Vogue v 19 letech, múza umělců ve 20 letech a modelka pro 6 Picassových obrazů ve 30 letech. Lee Miller ležel na začátku druhé světové války u nohou celý svět. Ona se přesto rozhodla opustit pohodlný svět modelingu a stát se válečnou korespondentkou.

Lee Miller byla koneckonců vždy zvyklá překonávat strach. Když vezmeme v potaz, že byla znásilněna již v sedmi letech otcem kamarádky, který ji nakazil kapavkou, její pozdější kariéra vyzní ještě podivuhodněji. Po absolvování, pro dítě mimořádně bolestivé, léčby se dokázala oprostit od svých traumat a ihned po dovršením dospělosti vyrazila do Paříže.  Zde se bez obav svlékala před módními fotografy a užívala si života s místními umělci.

Pózovala pro módní časopis Vogue, stala se první ženou, která se (včetně obličeje) objevila v reklamě na tampony a dokonce si zahrála ve filmu Jeana Cocteaua - Krev básníka. "Vypadala jsem jako anděl, ale uvnitř se skrýval ďábel," vzpomínala samotná Lee. V tomto období rovněž okouzlila Man Raye. Stala se jeho múzou i žákyní a neocenitelné zkušenosti ze života po boku slavného fotografa pak využila k vlastní umělecké dráze.

Pankáči, metalisté a skinheadi v někdejším komunistickém Sovětském svazu

Založila si studio v New Yorku, ve kterém se nechávala fotit smetánka z celých Spojených států. Když se k tomu přičetla stálá práce pro módní časopisy, Lee si žila pohodlným životem uznávené umělkyně. Jenže po vypuknutí 2. světové války to pro ni bylo zase příliš málo. Šla překonávat sama sebe na frontu.

Společně s Američany postupovala Německem a vznikly tak její nejznámější fotografie. Hromadná sebevražda nacistického důstojníka a jeho rodiny, plovoucí tělo bachaře z jednotky SS či celé série z koncentračních táborů Dachau a Buchenwald.

Vůbec nejproslulejší snímek pak vznikl v Hitlerově mnichovském bytě, kam Lee umožnili přístup vojenské stráže. Vyfotil ho fotografčin kamarád David Scherman a zachycuje Američanku sedící v Hitlerově vaně. Před ní je pak ušpiněná rohožka pokrytá blátem z Dachau, kde Lee Miller byla toho dne ráno. 

Po válce se usadila v Anglii, ale o její umění vydavatelé nejevili zájem. Británie dávala přednost mužské práci, takže noviny preferovaly jejího manžela Antonyho Penrose. Lee do konce života trpěla depresemi způsobenými mnoha traumaty, kterými si prošla. Neustále se jí vracely výjevy z koncentračních táborů a na focení nakonec zcela zanevřela.

Místo černé komory si nechala postavit kuchyň. Ve vaření našla slavná fotografka velkou zálibu a až do její smrti hostila na farmě v Sussexu umělce z celého světa. A to včetně starých známých Man Raye či Pabla Picassa. Lee Miller nakonec podlehla dlouhodobé nemoci. Zemřela na rakovinu v létě roku 1977.

Romská nevěsta za 3500 korun? Kontroverzní bulharská tradice i nadále pokračuje
Před 29 lety zemřel Rudolf Hess. Smrt Hitlerova zástupce dodnes halí tajemství
Když opium vládlo světu: Odvrácená tvář 19. století, o které se ve slušné společnosti …

Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější