nahoru

Když opium vládlo světu: Odvrácená tvář 19. století, o které se ve slušné společnosti nemluvilo

Martin Mrázek 8. ledna 2021 • 06:30
Když opium vládlo světu: Odvrácená tvář 19. století, o které se ve slušné společnosti nemluvilo
foto: flicker.com

Časy, které symbolizuje královna Viktorie, si většina z nás představuje jako mimořádně upjaté období plné striktních společenských pravidel. Životní náplní žen je pak často v těchto představách maximálně popíjení čaje a vzájemné utahování korzetů. O to překvapivější jsou následující snímky, které zobrazují perfektně oblečené dámy a gentlemany pod vlivem tehdy mimořádně oblíbené drogy – opia.

Světovým centrem kouření opia bylo na konci 19. a začátku 20. století americké San Francisco. Zde byste nalezli ta nejluxusnější doupata a rovněž největší počet závislých lidí. Proč také ne… Jen velmi málo doktorů tehdy varovalo před nebezpečím, jaké užívání drog znamená. Opium bylo ale rozšířené po celém světě. Charles Dickens tehdy popisoval Londýn jako hlavní město této drogy. Pravdou ale je, že z hlavního města Velké Británie nepochází žádný ze snímků, které naleznete ve fotogalerii. To na druhé straně kanálu La Manche to bylo o dost horší.

V Paříži se na konci 19. století nacházelo zhruba 1200 opiových doupat a jedním z nich měl být údajně i legendární klub Moulin Rouge. Přičemž pro ty opravdu VIP osoby byly k dispozici prostory přímo v hlavě proslulého dřevěného slona, který zde stál na zahradě. Opiu propadla řada slavných osobností, včetně básníka Charlese Baudelaira, malíře Picassa či životního partnera Jeana Maraise, Jeana Cocteaua.

Pokud budete přemýšlet nad tím, proč prakticky všichni uživatelé opia na fotografiích leží na boku, tak jsou k tomu hned dva důvody. Stav, který droga vyvolává, je podobný snům a případné chození by tento prožitek utlumilo. Ale hlavně jde o to, že při případném zvracení se člověk ležící na boku neudusí...Klíčová slova: Paříž, opium, Moulin RougeDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.