nahoru

Když opium vládlo světu: Odvrácená tvář 19. století, o které se ve slušné společnosti nemluvilo

Martin Mrázek27. srpna 2018 • 16:30
Když opium vládlo světu: Odvrácená tvář 19. století, o které se ve slušné společnosti nemluvilo
foto: flicker.com

Časy, které symbolizuje královna Viktorie, si většina z nás představuje jako mimořádně upjaté období plné striktních společenských pravidel. Životní náplní žen je pak často v těchto představách maximálně popíjení čaje a vzájemné utahování korzetů. O to překvapivější jsou následující snímky, které zobrazují perfektně oblečené dámy a gentlemany pod vlivem tehdy mimořádně oblíbené drogy – opia.

Světovým centrem kouření opia bylo na konci 19. a začátku 20. století americké San Francisco. Zde byste nalezli ta nejluxusnější doupata a rovněž největší počet závislých lidí. Proč také ne… Jen velmi málo doktorů tehdy varovalo před nebezpečím, jaké užívání drog znamená. Opium bylo ale rozšířené po celém světě. Charles Dickens tehdy popisoval Londýn jako hlavní město této drogy. Pravdou ale je, že z hlavního města Velké Británie nepochází žádný ze snímků, které naleznete ve fotogalerii. To na druhé straně kanálu La Manche to bylo o dost horší.

Svět zaplavuje droga s označením W-18, tváří se jako lék a je daleko silnější než heroin

V Paříži se na konci 19. století nacházelo zhruba 1200 opiových doupat a jedním z nich měl být údajně i legendární klub Moulin Rouge. Přičemž pro ty opravdu VIP osoby byly k dispozici prostory přímo v hlavě proslulého dřevěného slona, který zde stál na zahradě. Opiu propadla řada slavných osobností, včetně básníka Charlese Baudelaira, malíře Picassa či životního partnera Jeana Maraise, Jeana Cocteaua.

Pokud budete přemýšlet nad tím, proč prakticky všichni uživatelé opia na fotografiích leží na boku, tak jsou k tomu hned dva důvody. Stav, který droga vyvolává, je podobný snům a případné chození by tento prožitek utlumilo. Ale hlavně jde o to, že při případném zvracení se člověk ležící na boku neudusí...

Kupování drog přes internet? I přes snahu policie je to teď snažší, než kdy dřív
Krásky v sexy kostýmech na kultovním festivalu Burning ManKlíčová slova: opium, Paříž, Moulin RougeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,970
22,820
29,220
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější