nahoru

Romská nevěsta za 3500 korun? Kontroverzní bulharská tradice i nadále pokračuje

Martin Mrázek 29. srpna 2016 • 16:30
Romská nevěsta za 3500 korun? Kontroverzní bulharská tradice i nadále pokračuje
foto: profimedia.cz

Už jen pouhá představa, že by se v roce 2016 mohlo v Evropě otevřeně obchodovat s mladými dívkami, zní naprosto absurdně. Jenže v uzavřené komunitě romského klanu Kalaidzhi je to i v dnešní době realitou. Dvakrát do roka se mladé ženy sjíždějí do bulharského města Stara Zagora, kde se ve vyzývavých šatech a silném make-upu promenádují před potencionálními kupci.

 

Nezúčastněný pozorovatel by se domníval, že musí prožívat peklo, ale je tomu přesně naopak. Drtivá většina dívek klanu Kalaidzhi je ze školy odebrána v patnácti letech nebo dokonce i dříve. To proto, aby odolaly případnému pokušení a byly pannami až do svatební noci. Což je pro jejich rodiny zcela zásadní věcí, a tak jim kontakt s muži jinde než na "trhu s nevěstami" prakticky neumožňují. Pro všechny mladé dívky je to tak vítané zpestření a konečně příležitost, kdy se mohou bavit i s někým jiným než s rodinnými příslušníky.

Dnešní situace už ale přece jenom není tak drsná, jako v minulosti. Dívky sice ve většině případů nemohou opustit dům bez dozoru rodičů a kontakt s opačným pohlavím je vyloučen. Mohou ale využívat moderních technologií, a tak s chlapci komunikují skrze mobilní aplikace a Facebook. Samotná událost se navíc již odehrává na náměstí, takže připomíná spíše velkou diskotéku. Ještě před několika lety se ale odehrávala na zabláceném poli vedle koňského trhu. Nevěsty tam byly vysazeny na improvizované podium a nápadníci se pak předháněli v nabídkách.

Ani samotné ceny už nejsou to, co dříve. Na komunitu, která se tradičně živila především výrobky z mědi, tvrdě dopadla čínská konkurence. Levnější produkty z východu drtí tradiční řemeslo a klan Kalaidzhi prochází ekonomickou krizí. S úbytkem pracovních příležitostí jde dolů i cena jednotlivých nevěst. Před několika lety musela rodina nápadníka zaplatit 30 až 60 tisíc korun. Dnes jsou ceny o řád níže.

"500-600 lev (v přepočtu 3000-3500 korun) je běžná cena," přiznala matka Vera v rozhovoru pro Broadly s tím, že za její mladší, 19letou dceru, jí nabízeli v přepočtu i přes 35 tisíc korun. Obě Veřiny dcery mají zatím štěstí. Nikdo je do sňatku nenutí. To ale nijak nezmenšuje jejich strach z toho, že by je mohlo potkat to, čeho se každá romská nevěsta bojí nejvíce.

"Může přijít starší ošklivý muž a nabídnout takovou cenu, kterou rodiče nedokážou odmítnout," uvědomuje si 19letá Rosi. Ta zároveň přiznává, že by se ráda stala kadeřnicí a měla vlastní salón. Nedělá si ale naděje, že by se jí tento sen někdy splnil. "Nemám na to vzdělání a je to proti tradici. Takže jestli bude můj muž chtít, abych dodržovala tradice, tak mi prostě řekne, abych zůstala doma a starala se o děti. Nedovolí mi pracovat," přiznala smířeně v rozhovoru pro Broadly.Klíčová slova: Bulharsko, Romové, trhy, nevěstaDiskuse ke článku