Komunální volby 2018 | Atentát na komunální politiku: Soud zrušil volby a udělal z voličů nesvéprávné ovce | Reflex.cz
nahoru

Atentát na komunální politiku: Soud zrušil volby a udělal z voličů nesvéprávné ovce

STANISLAV BALÍK5. prosince 2018 • 10:50
Stanislav Balík: Četli soudci někdy pojednání o dělbě moci?
Stanislav Balík: Četli soudci někdy pojednání o dělbě moci?
• foto: 
Ondřej Szollos

I letošní komunální volby přinesly ukázku, jak nemá vypadat rozhodování soudní moci o politice. Jihočeský krajský soud zrušil výsledky voleb ve Strakonicích, středně velkém okresním městě.

Zvyklí jsme spíše na rušení voleb z formálních důvodů v malých obcích, ve větších městech je to výjimečné. Vzpomenout si můžeme snad jen na soudem absurdně nařízené opakované hlasování v roce 2006 v Havířově. Tam tehdy krátce před volbami zastřelili náměstka primátorky a současně kandidáta v dalších volbách a už nemohl být na kandidátce nahrazen. Přesto mu mnozí lidé dávali svůj hlas, volební komise je sčítaly. Pro soud se to stalo důvodem pro zrušení výsledků a nové hlasování s týmiž kandidátkami (ačkoli mohly být lístky pouze znovu přepočítány).

„Atomová bomba“

Strakonice jsou v situaci ještě podivnější. Senát krajského soudu zrušil přímo celé volby, nejenom hlasování, takže vše začíná znovu – od podávání kandidátních listin přes kampaň až po březnové hlasování.

Dluhopis Republiky není žádné terno. Nastavené podmínky nevzbuzují hrdost, ale jsou…

Soud se domnívá, že ze strany vládnoucí Strakonické Veřejnosti (a rovněž vítěze voleb s nadpoloviční většinou hlasů a třemi čtvrtinami mandátů) došlo k významnému narušení předvolební kampaně. Stížnost na průběh předvolební kampaně podal jeden z neúspěšných kandidátů, lídr Změny pro Strakonice. Hlavním argumentem, který soud uznal, byla skutečnost, že v radničním zpravodaji a na výlepových plochách byla zakázána předvolební kampaň, čímž prý došlo k zásadnímu omezení volební soutěže.

Zrušení voleb z takového důvodu by snad mohlo být obhajitelné – ale ne bez velkých pochyb. Skutečně jsme přesvědčeni, že komunální předvolební kampaň se dá vést pouze radničními médii (zpravodaj, plakátovací plochy)? A že tedy její omezení či zákaz vede k natolik zásadnímu pokřivení volební soutěže, že se musí použít politická „atomová bomba“, tedy nejsilnější možná zbraň – zrušení voleb? Skutečně si to myslíme v dnešní době internetu, masívních kampaní přes sociální sítě, door-to-door kampaní, letáky zahlcených schránek?

Ústavně právní kutilství Jaroslava Kubery. To nám ještě chybělo

Ne, zde je na místě velká opatrnost.

Možná i proto je rozsudek krajského soudu obsáhlý a detailní. A právě při jeho čtení musíte několikrát polknout a protřít si oči. Ne, nezdá se vám to. Odůvodnění je jen stěží uvěřitelné. Fakticky to totiž není rozsudek, ale politický manifest.

Koupeni za sklenku?

Soud normativně hodnotí kvalitu spolupráce politických stran, když o nich píše jako o „kolaborujících“ s vládnoucím subjektem, kritizuje, že vyměnily posty za boj o přízeň voličů. Co mu je po tom? Realizovanou politiku i volební sliby pak hodnotí jako „chléb a hry“ – MHD a svoz odpadů zdarma, koncert k výročí republiky, při němž – považte – bylo „zdarma distribuováno šampaňské“. Na jiných místech si přečteme jako výtku, že se ve zpravodaji pod článkem starosta podepsal jen jménem, a ne funkcí, že si zásluhy o dobré hospodaření přivlastnil dominantní vládnoucí politický subjekt apod.

Zakázaná tvář Číny: Fotografie, jejichž autor byl čínskými úřady „zmizen“

Ne, pokud nikdy jindy, pak právě zde soud zásadně překročil vykázané hranice a vstoupil někam, kde nemá co dělat. Vstoupil do výsostného rozhodování voličů a v zájmu jejich ochrany z nich udělal nesvéprávné ovce ochotné nechat se koupit za skleničku šampusu. Jistě, stokrát můžeme nesouhlasit s nastíněnými praktikami a sliby. Ale utkat se o ně máme ve volbách, v zastupitelském orgánu či v politické debatě – rozhodně ne v soudní síni. Četli rozhodující soudci někdy pojednání o dělbě moci? A pochopili z něj něco?

Co politik (ne)smí?

Pokud by se tak rozhodovalo i jinde, kde všude by ještě byly volby zrušeny? Kde všude – oprávněně – si vedení radnice přisoudí zásluhy o dobré hospodaření města? Komu jinému by se měly připsat? Jak přesně se mají starostové podepisovat? O čem se smí a o čem ne informovat?

Je ještě možná ústavní stížnost (byť bez odkladného účinku). Chtějí-li se představitelé Strakonic zasadit i o něco jiného než o své město, měli by ji k Ústavnímu soudu podat. Pak totiž ještě žije naděje, že komunální politika bude moci přežít českobudějovický atentát.

Autor je politolog a historik

Dojemné fotografie asistenčního psa zemřelého prezidenta Bushe. Labrador Sully hlídá i …
Agresivní lůza: Francouzské nepokoje ukazují konec aktivismu
Jiří X. Doležal 2. prosince 2018 • 21:38

Agresivní lůza: Francouzské nepokoje ukazují konec aktivismu

STANISLAV BALÍKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější