Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce vytlačili těžkooděnci | Reflex.cz
nahoru

Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce vytlačili těžkooděnci

Martin Bartkovský, ČTK25. dubna 2019 • 19:12

Stovky lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždila i řada jejich názorových oponentů. Situaci kontrolují podle zpravodajů ČTK desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se však zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce. Mezi příznivci hnutí byla často přítomna nacistická symbolika, více uvidíte ve videu.

Program organizovaný SPD zahájilo po 16:00 vystoupení kontroverzní kapely Ortel, které trvalo zhruba 45 minut. Na něj dorazily stovky lidí, policejní těžkooděnci je oddělovali od protestujících na chodnících po obvodu náměstí, kteří se naopak proti SPD přišli vymezit například s transparentem "Chceme žít v EU, dokonce i s vámi". Místopředseda SPD Radim Fiala vyzval příznivce hnutí, aby problémy s "provokatéry" hlásili policii.

Natálka v krajině zápalných lahví: 10 let od žhářského útoku, jehož obětí se stala…

Při projevech zahraničních hostů z nacionalistické frakce Evropa národů a svobody (ENF), do které SPD patří, se  odehrálo několik potyček. Těžkooděnci doporučovali kolemjdoucím nechodit přes náměstí na stanici metra Muzeum a posílali je oklikou na nedaleké Hlavní nádraží.

Policisté několikrát vyzvali lidi protestující proti akci SPD, aby odešli z horní části Václavského náměstí k Opletalově ulici. "V horní části Václavského náměstí desítky osob vytrvale narušují průběh řádně oznámené akce, a to i přes opakované policejní výzvy. Policisté jsou nuceni použít donucovací prostředky," sdělila policie na twitteru. Kvůli slovním potyčkám i strkanicím mezi účastníky akcí byl asi na 20 minut přerušen program projevů na akci SPD.

Na protestu SPD vystoupil po 17:00 předseda SPD Tomio Okamura či lídr kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivan David a také zahraniční hosté. Jde například o předsedkyni francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou nebo předsedu nizozemské Strany pro Svobodu Geerta Wilderse.

75 let od největší masové vraždy v dějinách našeho národa. Nacisté přes noc povraždili…
Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou

Martin Bartkovský, ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější