Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce vytlačili těžkooděnci | Reflex.cz
nahoru

Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce vytlačili těžkooděnci

Martin Bartkovský, ČTK25. dubna 2019 • 19:12

Stovky lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždila i řada jejich názorových oponentů. Situaci kontrolují podle zpravodajů ČTK desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se však zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce. Mezi příznivci hnutí byla často přítomna nacistická symbolika, více uvidíte ve videu.

Program organizovaný SPD zahájilo po 16:00 vystoupení kontroverzní kapely Ortel, které trvalo zhruba 45 minut. Na něj dorazily stovky lidí, policejní těžkooděnci je oddělovali od protestujících na chodnících po obvodu náměstí, kteří se naopak proti SPD přišli vymezit například s transparentem "Chceme žít v EU, dokonce i s vámi". Místopředseda SPD Radim Fiala vyzval příznivce hnutí, aby problémy s "provokatéry" hlásili policii.

Natálka v krajině zápalných lahví: 10 let od žhářského útoku, jehož obětí se stala…

Při projevech zahraničních hostů z nacionalistické frakce Evropa národů a svobody (ENF), do které SPD patří, se  odehrálo několik potyček. Těžkooděnci doporučovali kolemjdoucím nechodit přes náměstí na stanici metra Muzeum a posílali je oklikou na nedaleké Hlavní nádraží.

Policisté několikrát vyzvali lidi protestující proti akci SPD, aby odešli z horní části Václavského náměstí k Opletalově ulici. "V horní části Václavského náměstí desítky osob vytrvale narušují průběh řádně oznámené akce, a to i přes opakované policejní výzvy. Policisté jsou nuceni použít donucovací prostředky," sdělila policie na twitteru. Kvůli slovním potyčkám i strkanicím mezi účastníky akcí byl asi na 20 minut přerušen program projevů na akci SPD.

Na protestu SPD vystoupil po 17:00 předseda SPD Tomio Okamura či lídr kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivan David a také zahraniční hosté. Jde například o předsedkyni francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou nebo předsedu nizozemské Strany pro Svobodu Geerta Wilderse.

75 let od největší masové vraždy v dějinách našeho národa. Nacisté přes noc povraždili…
Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou

Martin Bartkovský, ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější