Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou | Reflex.cz
nahoru

Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou

Clara Zangová31. ledna 2019 • 12:20
Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou
foto: Blackblog

Martin Patoprstý, bývalý neonacista a chuligán, se stal místostarostou jedné z největších bratislavských městských částí, sídliště Ružinova. Vybral si ho starosta městské části Martin Chren. Zatímco starosta Chren Patoprstého za extremistu nepovažuje, a sám Patoprstý svou minulost bagatelizuje jako „pubertální blbosti“, tak třeba antifašistické hnutí Blackblog je přesvědčené, že neonacistická nátura zůstává.

„Je to pro mě obrovská čest, pocta, a zároveň zodpovědnost a výzva dokázat ještě víc,“ vyjádřil se Patoprstý na sociálních sítích. Pochlubil se, že na ružinovském zastupitelstvu se odteď místo plastových lahví používají skleněné džbány. Patoprstý také zavzpomínal na to, jak v roce 2013 založil sdružení, kterým údajně zachránil své zelené sídliště před výstavbou dvanácti budov.

Němečtí neonacisté jezdí cvičit na střelnice do Česka. Používali i terče v podobě…

Normální manžel a otec

Nezavzpomínal už ale na to, že v roce 2016 kandidoval do parlamentu za Slovenskú národnú stranu, a ta ho následně kvůli jeho hajlující fotce z kandidátky vyškrtla. Jeho koníčkem je prý vlastní rodina, snaží se být usměvavý a pozitivní. Na těle však má vytetovaný nápis „Kategorie C“, což je název ultrapravicové hudební skupiny z Brém. Také se tak nazývají sportovní fanoušci vyhledávající násilí, tak zvaní chuligáni.

Podle slovenské tiskové agentury TASR byl jednou z vedoucích osobností uskupení Ultras Slovan Pressburg – fotbalových extremistických chuligánů. V době svého neonacistického působení měl být také stíhán za výtržnictví a ublížení na zdraví. Podle antifašistické stránky Blackblog měl v roce 2005 dokonce dostat dvouletou podmínku a zákaz vstupu do ČR.

Hořké satirické kresby ukazují, jak vidí spravedlnost jednotlivé země

Patoprstý zřejmě nepřestal s neonacisty sympatizovat. Nechává například zdobit Ružinov grafitti, které provádí mimo jiné jeho extrémistický přítel Dalibor Spišiak alias Daor. Grafitti umělec Daor kdysi propagoval extrémistické hnutí, v němž Patoprstý působil, vytvářel grafitti s nacistickou tematikou nebo prodával v obchodě s oblečením hojně navštěvovaném chuligány. Nejenže mu Patoprstý ze své pozice dohazuje zakázky, ale jeho prací se často chlubí na svém Facebooku.

„Jsem úplně normální manžel, otec, soused, kolega a občan,“ tvrdí Patoprstý. Podotýká, že ve vaně hajloval, když mu bylo pouhých 20 let.

Slovenský politický virál: Video starostky šikanující své zastupitele ovládlo sociální…
Divadlo, bazén a orchestr. Nacistický zajatecký tábor na ztracených fotografiích
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější