nahoru

Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou

Clara Zangová 31. ledna 2019 • 12:20
Renesance nacistů v politice: Chuligán hajlující ve vaně je místostarostou
foto: Blackblog

Martin Patoprstý, bývalý neonacista a chuligán, se stal místostarostou jedné z největších bratislavských městských částí, sídliště Ružinova. Vybral si ho starosta městské části Martin Chren. Zatímco starosta Chren Patoprstého za extremistu nepovažuje, a sám Patoprstý svou minulost bagatelizuje jako „pubertální blbosti“, tak třeba antifašistické hnutí Blackblog je přesvědčené, že neonacistická nátura zůstává.

„Je to pro mě obrovská čest, pocta, a zároveň zodpovědnost a výzva dokázat ještě víc,“ vyjádřil se Patoprstý na sociálních sítích. Pochlubil se, že na ružinovském zastupitelstvu se odteď místo plastových lahví používají skleněné džbány. Patoprstý také zavzpomínal na to, jak v roce 2013 založil sdružení, kterým údajně zachránil své zelené sídliště před výstavbou dvanácti budov.

Normální manžel a otec

Nezavzpomínal už ale na to, že v roce 2016 kandidoval do parlamentu za Slovenskú národnú stranu, a ta ho následně kvůli jeho hajlující fotce z kandidátky vyškrtla. Jeho koníčkem je prý vlastní rodina, snaží se být usměvavý a pozitivní. Na těle však má vytetovaný nápis „Kategorie C“, což je název ultrapravicové hudební skupiny z Brém. Také se tak nazývají sportovní fanoušci vyhledávající násilí, tak zvaní chuligáni.

Podle slovenské tiskové agentury TASR byl jednou z vedoucích osobností uskupení Ultras Slovan Pressburg – fotbalových extremistických chuligánů. V době svého neonacistického působení měl být také stíhán za výtržnictví a ublížení na zdraví. Podle antifašistické stránky Blackblog měl v roce 2005 dokonce dostat dvouletou podmínku a zákaz vstupu do ČR.

Patoprstý zřejmě nepřestal s neonacisty sympatizovat. Nechává například zdobit Ružinov grafitti, které provádí mimo jiné jeho extrémistický přítel Dalibor Spišiak alias Daor. Grafitti umělec Daor kdysi propagoval extrémistické hnutí, v němž Patoprstý působil, vytvářel grafitti s nacistickou tematikou nebo prodával v obchodě s oblečením hojně navštěvovaném chuligány. Nejenže mu Patoprstý ze své pozice dohazuje zakázky, ale jeho prací se často chlubí na svém Facebooku.

„Jsem úplně normální manžel, otec, soused, kolega a občan,“ tvrdí Patoprstý. Podotýká, že ve vaně hajloval, když mu bylo pouhých 20 let.

Diskuse ke článku