Bohumínské usnesení ČSSD: Co to je a jak zakazuje spolupracovat s KSČM | Reflex.cz
nahoru

ČSSD s KSČM spolupracovat nesmí, sama si to zakázala. Bohumínské usnesení zapovídá nejen vládní koalici

Petr Sokol, Martin Bartkovský27. června 2018 • 15:40
Petr Sokol: Může ČSSD spolupracovat s KSČM a co na to Bohumínské usnesení?
• video: 
Martin Bartkovský

Sociální demokraté v pátek obnovili vyjednání o vytvoření nové vlády, na níž by se podporou měla podílet i Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Sociální demokraté ovšem spolupráci s komunisty dlouho odmítali, a dokonce si ji zakázali usnesením svého sjezdu. V sociální demokracii je toto usnesení známé jako bohumínské, protože bylo schváleno na sjezdu ČSSD v roce 1995 v Bohumíně.

Proti extremistům

Již o dva roky dříve ovšem sociální demokraté na sjezdu v Hradci Králové, kde mimo jiné zvolili předsedou poprvé Miloše Zemana, přijali usnesení, v němž odmítli spolupráci s extremistickými stranami a zakázali si s nimi vytvářet koalice. O dva roky později pak v Bohumíně platnost usnesení z Hradce Králové potvrdili, ale nově k němu přidali i jmenovitý výčet stran, s nimiž nechtějí napříště spolupracovat. 

Šlo většinou o strany, které už dnes buď neexistují (postkomunistická formace Levý blok nebo stejně laděná Strana demokratické levice, které obě vznikly odtržením od komunistů, obnovená stalinistická Strana československých komunistů, kterou vedl Miroslav Štěpán, či autonomistická Moravská národní strana) nebo hrají nepatrnou roli (sládkovské Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa). Mezi zapovězenými stranami byla ovšem i KSČM, s níž by podle bohumínského usnesení sociální demokraté také neměli spolupracovat.

Pověsit, zakázat, či nechat být a porazit ve volbách? Jak se mělo v roce 1989 naložit s…

Nejen na celostátní úrovni

Bohumínské usnesení žádný pozdější sjezd ČSSD nezrušil, přestože se o tom několikrát diskutovalo. Postupem času vedoucí politici ČSSD stále častěji začali mluvit o tom, že usnesení je buď už jen historií nebo se vztahuje pouze na celostátní úroveň. „Bohumín“ totiž začal být postupně porušován sociální demokracií na nižších úrovních vládnutí.

Nejprve se objevily otevřené koalice s komunisty na úrovni měst a obcí, od krajských voleb v roce 2012 pak také ve většině krajů. Argumentace o tom, že Bohumínské usnesení platí pouze pro „velkou“, celostátní politiku je ovšem poměrně nepřesná, protože jeho text nemluví o jednotlivých úrovních ani výslovně o koalicích, ale zakazuje „politickou spolupráci“ obecně. 

"Sjezd potvrzuje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL."

Zakázat komunisty? Jak lze rozpustit politickou stranu a proč by to v případě KSČM bylo…

Podpora vlády

To by se samozřejmě mohlo vztahovat i na vládní konstrukci, kterou sociální demokracie vyjednává spolu s ANO v posledních dnech a podle které by komunisté „pouze“ podporovali menšinovou vládu, jejíž by ale nebyli přímou součástí. I to je samozřejmě „politická spolupráce“. A politickou spolupráci si si sociální demokraté před téměř čtvrtstoletím na základě historických zkušeností, kdy byla jejich strana komunisty po Únoru 1948 fakticky zakázána, schválili. 

Zda sociálním demokratům již komunisté při vládní spolupráci nevadí, se teď ČSSD musí rozhodnout. Stejně jako o tom, zda chtějí vládnout s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem. Obě témata mohou být důležitým faktorem při vnitrostranickém referendu, v němž by si ČSSD měla případnou vládní účast odhlasovat, pokud jednání s ANO skončí podpisem koaliční smlouvy.  

Číslo pět žije – je pět ministerstev hodně, či málo? Budou Hamáčkovci spíše v roli…
Kolumbijský unikát zaujal objektivy fotografů. V pralese žije transgender kmen

Petr Sokol, Martin BartkovskýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější