Bývalý poslanec Dominik Feri si dlouho myslel, že je nedotknutelný. A chování jeho příznivců mu v tom nahrávalo

Bývalý poslanec Dominik Feri si dlouho myslel, že je nedotknutelný. A chování jeho příznivců mu v tom nahrávalo Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Zejména pro mladé lidi byl Dominik Feri několik let hvězdou všech akcí, kterých se zúčastnil. Někteří lidi se už dnes ale k němu neznají.
Dominik Feri u soudu. I tam vystupoval sebevědomě a svérázně. Až při vynesení rozsudku zřejmě pochopil, že jeho problém je větší, než si myslel.
2
Fotogalerie

(Ne) gentlemanův pád. Feri si dlouho myslel, že je nedotknutelný. A chování jeho příznivců mu v tom nahrávalo

Před několika dny byla napsána další kapitola jednoho velmi zvláštního příběhů Česka, která je spojena i s politikou. Bývalého poslance Feriho odsoudili za sexuální trestné činy, zatím nepravomocně. O kdysi nejsilnějším českém influencerovi a kdysi nejmladším poslanci toho bylo napsáno a řečeno hodně. Je čas se na jeho příběh podívat s odstupem. Proč se Feri mohl chovat tak, jak se choval? Jak získal takovou moc? A zůstane po něm i něco pozitivního?

Právní podstata Feriho případu je dobře známá – byl obžalován a nyní nepravomocně odsouzen za znásilnění dvou žen a jeden pokus o ně. Po vynesení rozsudku se odvolal, případ se zřejmě ještě potáhne minimálně několik měsíců. Tak jako tak je Dominik Feri první český politik odsouzený za násilný čin. Z jeho původních zastánců jej dnes už hájí málokdo.

Velké historické události často začnou u drobností. Podobně to bylo i u Feriho. Impulsem pro napsání článku, kterým začala jeho kauza, byl tweet anonymního účtu ladislava stanislava s textem: „Proc nejsou ty kauzy zneuzivani holek Ferim medializovany?“ Na základě tohoto virálního tweetu bez diakritiky se začali tématem zabývat novináři Deníku NAlarmu a zbytek příběhu je už všeobecně známý. Otázka, proč bylo Feriho chování tak dlouho přehlíženo, je však pořád na místě.

VEŘEJNÁ TAJEMSTVÍ

Když začala Feriho kauza, mnoho lidí vzpomínalo na situace, které s ním zažili. Velmi často i ve společnosti vulgárně urážel ženy, choval se pohrdavě, jako by byl nedotknutelný. A asi i dlouho skutečně byl. Tyto historky léta procházely pražským politicko-novinářským a studentským prostředím, ale dlouho neproplouvaly naplno na veřejnost, nebo alespoň ne do médií.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!