nahoru

Zastřel si svého Vietnamce

JAN POTŮČEK6. listopadu 2008 • 10:26
Zastřel si svého Vietnamce

Už jsem si zvyknul na připitomnělé rozhlasové reklamy, kde vám pokud možno hodně nahlas zazpívají, kde je levnější šunka nebo v jakém bazaru nejvýhodněji nakoupíte ojetinu. Ale reklama, která láká na mimořádné slevy oblečení střelbou z kulometu do Vietnamců?


Diesel shop přímo opanoval reklamní prostor na mém oblíbeném rádiu. Jeho reklama oznamuje, že „jednou to přijít muselo“ a celým spotem se táhne výzva „vyhlašte válku vietnamským prodejcům“. S hudební podkresbou střelby z kulometu, výkřiky a výbuchy. Už když jsem ji slyšel poprvé, říkal jsem si, že by si zasloužila pozornost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Shodou okolností jsem zrovna dočetl román Laskavé bohyně od Jonathana Littella, vzpomínky poslušného nacisty odpovědného za vyhlazování Židů na Ukrajině a v Rusku, a tak jsem možná na podobné věci přecitlivělý. Ale opravdu mi nepřijde v pořádku, když firma vyhlašuje v reklamě „cenovou“ válku Vietnamcům a použije zvuk palby, výkřiky a na závěr výbuch granátu. Ani mi to nepřijde srandovní.
Obávám se, že společnost, která si takovou reklamu zadala, spláče nad výdělkem. Vysílací rada pokutuje mnohem menší prohřešky, a tenhle spot je do nebe volající.

JAN POTŮČEK