Díváte se na reality show? Asi ne, že jo… | Reflex.cz
nahoru

Díváte se na reality show? Asi ne, že jo…

Andrej Halada9. září 2005 • 02:22

Na první pohled to vypadá, že celý národ žije tím, jestli Regina zůstane ve vile. Nejen Blesk, ale i serióznější noviny přináší každodenně zprávy o tom, co se děje v primácké vile, popřípadě v té novácké. MF Dnes dokonce připravila svým čtenářům velký graf, kdo koho má ve VyVolených a Velkém Bratrovi rád a kdo koho nesnáší. Luxusní mediální servis.


Na reality show obou televizí bych se měl pravidelně dívat, protože mám v Reflexu na starosti televizní stránku. Ale přiznám se, že na obě show vždycky jen tak juknu. Vydržím to obvykle pár minut, a pak zase musím surfnout někam vedle. Ti lidé, kteří tam hovoří, cosi dělají, jen tak se válí, jsou mi mentálně protivní. A někteří dokonce i fyzicky. Asi jsem přecitlivělý měkota. Anebo mám naopak vysokou míru vkusu a cit pro to, co má nějakou užitnou hodnotu a co je jen ztráta času?
Ještě jsem se nesetkal s člověkem z mého okruhu, který by se na reality show vůbec nepodíval. Zároveň jsem se ale nesetkal s člověkem, který by se na tyhle pořady díval rád. A byl po jejich sledování spokojen. Lidé jsou sice přitahováni tou klíčovou dírkou, ale zároveň jsou z přehršle špinavého prádla, které se tu propírá, znechuceni. Je to zvláštní: nikomu se to nelíbí, a přesto je to tak sledované, diskutované. Nepochybně to poukazuje na ambivalenci lidské duše, psychiky.
Někdo tvrdí, že pohledem na ty zoufalce ve vile vlastně dochází k sebeuspokojování: říkáme si, že takhle tupí, hloupí nejsme, a to nám dělá radost. Anebo když někdo ve vile zahysterčí – podvědomě jsme šťastni, že nejsme vystaveni tak kritické emocionální situaci, jako soutěžící. Prostě cizí neštěstí je voda na mlýn našeho vlastního ega.
Nicméně nejlepší možný způsob, jak se s tímhle fenoménem vyrovnat, je ingonorovat ho. Grafy sledovanosti sice ukazují, že průměrná sledovanost VyVolených je okolo 1,6 milionu diváků (novácký Velký Bratr má o pár set tisíc méně), což je určitě hodně, ale nejsou to čísla bůhvíjak gigantická.
A je vlastně i dobře, že obě televize šly do přímého souboje, že obě show běží ve stejných časech. Sice jsme teď vším tak trochu zahlceni, ale aspoň to budeme mít rychle za sebou.

Andrej Halada


Kurzy měn
25,670
22,670
29,970
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější