nahoru

Tvrdík aneb hysterka za kniplem

Andrej Halada5. září 2003 • 10:41

Prázdniny začaly, jak skončily. Ministerskou ostudou. První červencový týden se nechal ministr Mlynář hostit na festivalu v Karlových Varech, poslední srpnový týden se bývalý ministr Tvrdík žene do bohatě polstrovaného křesla šéfa ČSA. „To je ale chucpe!“ říká si možná z nebe také bývalý ministr Pavel Tigrid. Ten Tigrid, který svou lidskou, charakterovou a intelektuální velikostí a velkorysostí denně nastavoval zrcadlo českým hamounkům.


Když byl Tvrdík ještě ministrem obrany, slovy skutečně nešetřil. Každý týden jsme věděli, čím že to ubohý šéf vojáků trpí, co ho ve dne v kanclu souží a co se mu v noci v posteli zdá a proč ta naše armáda nefunguje. Tvrdík byl svou upřímností možná sympatický. Jenže v duchu si člověk řekl, jestli náhodou není neschopným fňukalem, který víc řeční než dělá (a pro vojáka z povolání, jímž Tvrdík byl, je to ta nejsmutnější vizitka). Když Tvrdík zahrál svůj odchodový taneček, bylo jasno: ano, ten muž žádným srdnatým vojákem nebyl, byl opravdu jen tím mluvkou. Anebo jen vojákem, který svým postavením dalece překročil své možnosti. Jako voják v kanceláři, vojenský úředník někde na vojenské správě mohl být dobrým členem české armády. Ne funkci ministra obrany asi neměl.
Tvrdík je teď šéfem ČSA, ačkoli k tomu nemá naprosto žádnou kvalifikaci, neumí pořádně anglicky. Ke svému jmenování zarytě mlčí, na dotazy novinářů nedopovídá. Funkci neodmítl, nedokázal férově, vojensky a na rovinu říct: „Pánové, já vám děkuji, že mi chcete dát pěknou trafiku, ale když už, tak já bych raději nějakou menší, kterou budu umět řídit a ze které když vykouknu, nebudu vypadat jako blbec...“ Jenže Tvrdík nezapře českého vojáka. Vojáka, který nebojuje, nechce vítězit, ale snaží se především přežít a mít veget. A nejlíp mu je v zákopech, kde může, nikým nerušeně, spát.
A slušný slabý premiér Špidla, který Tvrdíkovo jmenování posvětil? Krok za krokem se blíží k pádu. Mám dojem, že už si ho skoro zaslouží. Aniž bych si dělal iluze, že ti, co ho vystřídají, budou lepší.

Andrej Halada


Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější