Plánujeme v Praze blokády, hrozí nám vymření a už dochází čas, říká mluvčí Rebelie proti vyhynutí Holcnerová | Reflex.cz
nahoru

Plánujeme v Praze blokády, hrozí nám vymření a už dochází čas, říká mluvčí Rebelie proti vyhynutí Holcnerová

Čestmír Strakatý11. září 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Veronikou Holcnerovou
• video: 
Prostor X

Blokády, občanská neposlušnost, tlak na vládu. Mluvčí Rebelie proti vyhynutí Veronika Holcnerová tvrdí, že situace s klimatickou změnou je už příliš vážná a je na čase jednat. Hnutí v Praze plánuje blokády v rámci celosvětové akce. Jde jim o narušení chodu společnosti a doufají, že si jich už politici všimnou a začnou jednat. Prosazují třeba uhlíkovou neutralitu do roku 2025.

Budeme muset změnit svůj životní styl a zaplatit cenu, která se nám nebude líbit, říká Holcnerová. Nutné podle ní bude vypnout uhlíkové elektrárny a omezit automobilovou dopravu. Ekonomiku to zasáhne, ale pokud se prý nic nestalo, o práci a možná taky o život přijde mnohem víc lidí. Sama je ochotná vzdát se lecčeho a v rámci Rebelie proti vyhynutí udělat, cokoliv bude třeba.

V Praze se teď plánují blokády, celosvětově má hnutí přes milion členů. Holcnerová zdůrazňuje důležitost přímé akce, která jediná může vést ke změnám. Střet s policií je podle ní nutná součást toho všeho. Na demonstrace, jako je třeba ta Milionu chvilek pro demokracii, už prý teď není čas. Média přitom prý o vážnosti situace neříkají pravdu.

Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen…

Pokud je situace tak špatná, lidi vystraší, ale přece jim nebudeme lhát, zdůrazňuje Holcnerová. Mluví o hrozbě vyhynutí celého lidstva, reálněji prý smrt hrozí miliardám lidí. Přiznává, že pohled na příčiny i důsledky klimatické změny je různý, o pravdě svých slov je ale přesvědčená.

Jak velký problém skutečně jsou hořící lesy v Brazílii? Proč Veronice Holcnerové nevadí, že na boji proti klimatické změně může leckdo vydělat? Co všechno budeme podle ní muset obětovat? A berou Rebelii proti vyhynutí politici vůbec vážně?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Ondřej Neff: Migrace je nezastavitelná a šaría bude nutnost, uvidíte do 15 let. Grety…
Okamura: Nechci zemřít, a tak bojuju proti automobilovým městům. Lidstvo nemá na výběr,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější