nahoru

Prostor X

Ekonomka: Zaostáváme, politici lidem lhali, hrozby před námi jsou strašně velké. Je tu socialismus pro vyvolené

Čestmír Strakatý 15. července 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Ilonou Švihlíkovou
• video: 
Prostor X

Rizika před námi jsou strašně velká. Ekonomka Ilona Švihlíková říká, že česká ekonomika se musí změnit, jinak bude mít problémy. Je závislá na okolních státech a většina firem je v podřízeném postavení, navíc měla kvůli tlaku ne levnou práci taktiku rozvojové země. Problém je ale taky to, že privilegovaná skupina lidi a firem na státu parazituje a píše si zákony na míru.

Švihlíková mluví o rentiérském kapitalismu, nebo taky socialismu pro vyvolené. Rentiéři těží ze zvýhodněné pozice, získávají peníze od státu a díky propojení s politiky si upevňují pozici v systému. Nikdo na ně nemůže. Jde o velký problém všech vyspělých zemí, který se projevuje růstu nerovnosti. Lidé mají pocit, že jejich hlas není slyšet, a to už se projevuje v politice, symptomem je třeba Andrej Babiš.

Ekonomka tvrdí, že Česko se za posledních 30 let vyspělým zemím příliš nepřiblížilo. Vidíme to na mzdách nebo úrovni potravin. Prostě zaostáváme, a politici lidem po roce 1989 o dohánění Západu vědomě lhali. Hrozeb před námi teď je přitom hodně a stát by se podle Švihlíkové měl připravit.

Kalkulačku čisté mzdy naleznete zde >>>

Co bude za 30 let, ale nikdo neví. Švihlíková odsuzuje prognózu Národní rozpočtové rady, která předpovídá důchodovému systému tak, jak je nastavený, kolaps. Podle Švihlíková možná budeme díky technologiím bohatnout a bude třeba začít jinak danit. Třeba zatížit víc kapitál. Tvrdí, že se na nás řítí obrovské změny, a my musíme přestat uvažovat v zajetých kolejích.

Kdo jsou rentiéři a proč na ně nikdo nemůže? Připravuje se česká vláda na nevyhnutelné změny v ekonomice? Lhali politici o dohánění Německa lidem záměrně? A proč Česko naráží na strop růstu mezd?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.