Režisér Mordparty Bebjak: Fascinuje mě psychologie zločinu, proč se z vás stane kriminálník | Reflex.cz
nahoru

Režisér Mordparty Bebjak: Fascinuje mě psychologie zločinu, proč se z vás stane kriminálník

Leila Chadalíková12. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Petrem Bebjakem
• video: 
Prostor X

Na premiéry svých filmů nechodí. Příliš je prožívá a bojí se, že diváci začnou vstávat a odcházet. I takové emoce má při promítání Českým lvem oceněný režisér Peter Bebjak. 

Po celovečerním filmu Trhlina, založeném na skutečných událostech, přichází Peter Bebjak s postapokalyptickým seriálem Skvrna. Ten přenese diváky do mysteriózní budoucnosti odehrávající se po katastrofě, která vyhladila dospělou populaci, a na Zemi tak zůstaly jen děti. V rozhovoru Bebjak přiznává, že pracovat na projektu, kde hlavními představiteli byly děti, vyžadovalo jiný přístup k práci. Nejtěžší totiž pro režiséra podle jeho slov je, režírovat právě děti a zvířata. 

Z vážných věcí si dělám prdel. Kampaně proti sexismu jsou průšvih, Česi jsou ale…

„Jsou herci, kteří vám nejlépe zahrají na první klapku a potom, čím častěji se scéna opakuje, tím jsou slabší a slabší. A naopak, jsou herci, kteří jsou kvalitnější, čím déle zkoušejí. Jako režisér, s tím musíte umět pracovat,“ říká Bebjak. To, že on sám vystudoval herectví, vnímá jako svoji velkou výhodu. Dobrého herce údajně pozná během chviličky. Na otázku, zda se dá herectví naučit, odpovídá bez zaváhání - ano. „Herectví se můžete nadrilovat, potom ale ztrácí kouzlo,“ dodává.  

Režisér oblíbených kriminálních cyklů (Mordparta, Případy 1. oddělení, Četníci z Luhačovic), filmu Čára a Trhlina mluvil v rozhovoru také o tom, jak ho fascinuje psychologie zločinu. Což je jeden z důvodů, proč se ve své tvorbě vydává právě tímto směrem. 

Přichází s oceněním více zakázek? Jaká je situace ohledně financování filmu v Čechách a na Slovensku? Co by o sobě nechtěl Bebjak nikdy slyšet? A jací jsou podle něj naši nejlepší režiséři? 

Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká…
Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější