Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši utíkám, Bohdalovou neodsuzuji | Reflex.cz
nahoru

Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši utíkám, Bohdalovou neodsuzuji

Čestmír Strakatý11. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Fero Feničem
• video: 
Prostor X

Čechy jsem si idealizoval, ale sami mi změnili názor. To říká režisér a producent Fero Fenič, který se teď o Česko bojí. Vzdělaný národ by si podle něj nezvolili počůrávajícího se staříka, který je nedůstojným symbolem a ve srovnání s Václavem Havlem neobstojí. Fenič stál za peticí, která požadovala pojmenování pražského letiště. Setkal se ale s útoky, a i kvůli nim si zařídil zázemí v jiné zemi, kam utíká. Je totiž příliš citlivý a to, co se v Česku děje, na něj dopadá.

Fenič sleduje posouvání Česka. Lidé si podle něj neváží svobody a nerespektují lidský život. Stránky s peticí za přejmenování letiště musel zrušit, lidé mu totiž začali psát a požadovat odstranění svého podpisu. Začali se prý prostě bát. Fenič říká, že je klidně možné, že se letiště bude přejmenovávat zpět. To pro něj bude signál, že už tu žít nesmí. Havel přitom prý byl pro Česko osobností naprosto zásadní, i když měl chyby.

Fenič už před lety na vlastní kůži zažil, jak je společnost rozdělená. I proto začal uvažovat o odchodu z Česka. A to se taky stalo, i když ne defitivně. Do zahraničí se odchází jakoby nadechnout. Všechny politické strany jsou podle Feniče populistické a chybí jim ideje. I ty, které se si Havla váží, se k němu radši hlásí jen vlažně.

Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…

Prezident Zeman je podle Fero Feniče nedůstojným symbolem pro Česko. To mu vadí ještě víc, než třeba stíhání Andreje Babiše. Havel byl prý na rozdíl od Zemana vizionář. Oba Havlovi následovníci podle Feniče nemůžou ve srovnání s ním nikdy obstát a v historii zapadnou. Bude údajně krutě spravedlivá. Teď ale páchají spoušť.

Proč bylo rozdělení Československa podvod? Vadí Fero Feničo to, že tvář jeho festivalu Jiřina Bohdalová podporuje Miloše Zemana? Proč je podle něj Evropa unavená a přestárlá a jak se to projevuje? A nebylo by právě teď dobře, aby se vrátila Česká soda?

Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká…
Janek Rubeš: Praha by mohla Hrad zavřít, kontroly jsou šílenství, v centru města už…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chytrý pan Brčko: Mladý podnikatel v touze vydělat na ekologickém chování vozí slaměná brčka letadlem z Číny!
PREMIUM X Karel Steigerwald: Vyrazili, ale neprojdou. Estébácká prezidentura je na dosah ruky
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější