Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši utíkám, Bohdalovou neodsuzuji | Reflex.cz
nahoru

Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši utíkám, Bohdalovou neodsuzuji

Čestmír Strakatý11. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Fero Feničem
• video: 
Prostor X

Čechy jsem si idealizoval, ale sami mi změnili názor. To říká režisér a producent Fero Fenič, který se teď o Česko bojí. Vzdělaný národ by si podle něj nezvolili počůrávajícího se staříka, který je nedůstojným symbolem a ve srovnání s Václavem Havlem neobstojí. Fenič stál za peticí, která požadovala pojmenování pražského letiště. Setkal se ale s útoky, a i kvůli nim si zařídil zázemí v jiné zemi, kam utíká. Je totiž příliš citlivý a to, co se v Česku děje, na něj dopadá.

Fenič sleduje posouvání Česka. Lidé si podle něj neváží svobody a nerespektují lidský život. Stránky s peticí za přejmenování letiště musel zrušit, lidé mu totiž začali psát a požadovat odstranění svého podpisu. Začali se prý prostě bát. Fenič říká, že je klidně možné, že se letiště bude přejmenovávat zpět. To pro něj bude signál, že už tu žít nesmí. Havel přitom prý byl pro Česko osobností naprosto zásadní, i když měl chyby.

Fenič už před lety na vlastní kůži zažil, jak je společnost rozdělená. I proto začal uvažovat o odchodu z Česka. A to se taky stalo, i když ne defitivně. Do zahraničí se odchází jakoby nadechnout. Všechny politické strany jsou podle Feniče populistické a chybí jim ideje. I ty, které se si Havla váží, se k němu radši hlásí jen vlažně.

Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…

Prezident Zeman je podle Fero Feniče nedůstojným symbolem pro Česko. To mu vadí ještě víc, než třeba stíhání Andreje Babiše. Havel byl prý na rozdíl od Zemana vizionář. Oba Havlovi následovníci podle Feniče nemůžou ve srovnání s ním nikdy obstát a v historii zapadnou. Bude údajně krutě spravedlivá. Teď ale páchají spoušť.

Proč bylo rozdělení Československa podvod? Vadí Fero Feničo to, že tvář jeho festivalu Jiřina Bohdalová podporuje Miloše Zemana? Proč je podle něj Evropa unavená a přestárlá a jak se to projevuje? A nebylo by právě teď dobře, aby se vrátila Česká soda?

Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká…
Janek Rubeš: Praha by mohla Hrad zavřít, kontroly jsou šílenství, v centru města už…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější