Z vážných věcí si dělám prdel. Kampaně proti sexismu jsou průšvih, Česi jsou ale normální, říká Kolečko | Reflex.cz
nahoru

Z vážných věcí si dělám prdel. Kampaně proti sexismu jsou průšvih, Česi jsou ale normální, říká Kolečko

Leila Chadalíková8. listopadu 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Petrem Kolečkem
• video: 
Prostor X

Do povědomí široké veřejnosti se scénárista a dramaturg Petr Kolečko poprvé zapsal v roce 2009 dnes již legendární inscenací Jaromír Jágr, Kladeňák. Divadelní hru napsal společně s Tomášem Svobodou a s úsměvem vzpomíná, jak si vedle něj sedla na premiéře sama „mama Jágr“. Tu údajně velmi pobavila scénka, ve které se na jevišti objeví herečka představující bývalou hokejistovu přítelkyni Andreu Verešovou. 

Jeho televizním debutem byl populární seriál Okresní přebor, na kterém se spoluautorsky podílel. V rozhovoru prozrazuje, jak to bylo s vadou řeči Ády Větvičky, kterého hraje Leoš Noha. Kdo ji vymyslel a jak na ni herec reagoval? 

Petr Kolečko obdržel Českého lva za scénář k filmu Masaryk, zda mu ocenění v něčem pomohlo, si však není jistý. Jako autor seriálů Čtvrtá hvězda, Lajna nebo Trpaslík přiznává, že jeho drsnému humoru nejsou herci vždy nakloněni. „Říkají mi, víš, Petře, není to úplně můj šálek kávy. Což vnímám jako slušný způsob, jak mě poslat s tím scénářem do prdele,“ směje se svérázný umělec. 

Barbora Strýcová: Po kritice Sereny mi vyhrožovali smrtí, kvůli bulváru cítím bezmoc a…
 

Jeho posledním počinem je desetidílný seriál Přijela pouť. Děj je zasazený do devadesátých let a sleduje osudy rodiny Dresslerových, což jsou kolotočáři. Seriál běží od začátku října na internetové televizi stream.cz a reakce jsou na něj, jak už to tak u Kolečka bývá, velmi rozporuplné. 

Muži nemusí mít chuť na sex, prasáci pořád přicházejí, jsme hrdé feministky, tvrdí…

Pokud by měl vybrat jeden svůj počin, který by měli diváci vidět, vybral by inscenaci Kleopatra s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. „Myslím, že naše Kleopatra by se asi k současným feministickým kampaním nepřipojila. Naopak mezi všemi zženštilými chlapy v sandálech hledá někoho, kdo by ji pořádně popadl a pomiloval,“ uvedl ke své hře Kolečko.

Jak se dívá na MeToo a podobné kampaně? Existuje nějaká hláška z jeho scénáře, která mezi lidmi zlidověla? Ovlivnil jeho tvorbu nedávný rozvod? A jde vůbec tvořit humor, pokud si člověk prochází těžkým životním obdobím?

Je mi jedno, že jsem pro lidi jen krásná, Češi ženy diskriminují, říká Taťána Gregor …
Jsem idiot, ale podle psychiatrů inteligentní, zákon porušuji úmyslně, říká budoucí…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější