Velvyslanec při NATO: Varuji před větší závislostí na Rusku, snaží se podkopat hospodářství a politiky ovládá korupcí | Reflex.cz
nahoru

Velvyslanec při NATO: Varuji před větší závislostí na Rusku, snaží se podkopat hospodářství a politiky ovládá korupcí

Čestmír Strakatý6. listopadu 2018 • 06:00
Prostor X: rozhovor s Jiřím Šedivým
• video: 
Prostor X

Ruská hrozba se přeceňuje i podceňuje zároveň. Jak je to možné? Podle stálého velvyslance ČR při NATO Jiřího Šedivého není Rusko náš vojenský nepřítel, hybridní válku ale s námi vede dlouhodobě a docela se mu dařilo. Ovlivnilo volby v Německu, ve Spojených státech nebo referendum o Brexitu. Prostřednictvím korupce podle Šedivého ovládá politické elity a snaží se pronikat do hospodářství jednotlivých zemí. Šedivý proto v souvislosti s dostavbou jaderných bloků varuje před větší energetickou závislostí na Rusku. Vést s Moskvou dialog je ale prý správné a cestu šéfa PS Vondráčka do Ruska proto nevidí jako problém.

Šedivý tvrdí, že Moskva přehání při předvádění svého arzenálu. Sankce podle něj fungují, a proto nestíhá přezbrojovat. Navíc si uvědomuje sílu NATO a ví, že jakákoliv provokace by se mu vymstila. Aliance nevnímá Rusko jako vojenskou hrozbu a nepřítele. Nad výhrůžkami jaderným útokem ale prý nelze mávnout rukou, i když přicházejí opakovaně.

To, že sankce skutečně bolí, podle velvyslance dokazuje i urputná snaha o jejich zrušení. Moskvu údajně překvapilo, že je Západ drží a neustupuje. Šedivý přitom přiznává, že jen sankce nepřimějí Rusko změnit své chování na Ukrajině. Bez jeho vojáků by totiž separatisté neměli šanci.

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…

Vliv Ruska se naopak stále projevuje v hybridní válce. NATO podle Šedivého zaspala a nebrala situaci dost vážně. Agenti Moskvy proto prý byli čím dál víc bezstarostní a začali dělat chyby, třeba naposledy v Nizozemsku. Šedivý tvrdí, že NATO dobře ví, kde všude docházelo k ovlivňování voleb a obecně dění v jednotlivých státech. Aliance je teď ale daleko lépe připravená hybridním útokům čelit i díky ofenzivním schopnostem členských zemí.

V Česku podle velvyslance působí Rusko průběžně, hlavně prostřednictvím internetu a médií. Ta proruská údajně NATO dobře zná. Klíčové podle Šedivého je nechovat se stejně jako Rusko a neodpovídat na propagandu protipropagandou. Dodává ale, že třeba při dostavbě jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech by měla bezpečnostní otázka hrát zásadní roli.

Jsme zpátky ve studené válce? Jakou sílu mají teď skutečně státy NATO a Rusko? Jak by dopadl jejich střet? Proč je v pořádku, když předseda PS Vondráček mluví s lidmi na sankčním seznamu? A v čem by mohla být nebezpečná větší energetická závislost na Rusku?

 Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Diplomat Kolář: Zeman ma zvláštní choutky a mysl zastřenou alkoholem, Merkelová s ním…
Zahradil: Jsem národovec a nestydím se za to, migranty nám přidělovat nesmí, máme právo…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější