Zahradil: Jsem národovec a nestydím se za to, migranty nám přidělovat nesmí, máme právo nebýt solidární | Reflex.cz
nahoru

Zahradil: Jsem národovec a nestydím se za to, migranty nám přidělovat nesmí, máme právo nebýt solidární

Čestmír Strakatý2. listopadu 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Janem Zahradilem
• video: 
Prostor X

Evropská unie se výrazně mění a otřesy už mají první oběti. Europoslanec Jan Zahradil nebouchal šampaňské, když zjistil, že kancléřka Merkelová končí. Bez ní to totiž bude s Německem pro Česko těžší a můžou přijít problémy, třeba v energetice. Zahradil tvrdí, že její konec je symbolem vyčerpanosti konceptu všechno integrovat a posouvat na evropskou úroveň. I proto podle něj posilují v Evropě strany, které jsou k EU kritické, a varuje, že její základní pilíře můžou být ohrožené. Národovectví v ODS podle něj problém není. Bylo prý její součástí vždy a není se za co stydět.

Zahradil přitom cítí snahu Česko a další státy V4 nálepkovat jako neposlušné a protievropské. To ale podle něj není na místě. Chce se stát lídrem konzervativců pro evropské volby a dostat víc prostoru v médiích, aby vysvětloval své představy o reformách. EU je prý potřeba razantně změnit, ne bourat.

Česko ale nečeká lehké období i kvůli konci kancléřky Merkelové. Ta pro nás měla cit a pochopení. Podle Zahradila se teď bude Německo chovat asertivněji a může třeba tlačit na to, aby Česko následovalo jeho cestu bez jaderné energie. Německo je prý v hluboké politické krizi, ale přepisuje se taky celá politická mapa Evropy. Jan Zahradil říká, že Merkelová je symbolickou obětí tohoto procesu. Politický mainstream v Česku podle něj zamrzl v roce 2004 a změny vůbec nevnímá.

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…

Europoslanec vidí v EU výhody, hlavně jednotný trh a obchodní smlouvy. Zásluhy za vyřešení migrační krize jí ale nedává. Klíčové byly podle něj státy na tzv. balkánské trase. Zahradil se bojí, že se v budoucnosti bude víc věcí rozhodovat kvalifikovanou většinou, jako tomu bylo u kvót. Česko podle něj musí trvat na tom, že uprchlíci sem sice můžou přijít, ale musí sami chtít a nikdo nám je nesmí přidělovat. Solidarita je podle něj na místě, musí být dobrovolná. A na její odmítnutí má údajně Česko právo. To, že sem migranti nechtějí, není podle Zahradila náš problém.

Stala se z ODS národovecká strana, nebo jí byla vždy? Je na tom vlastně něco špatného? Jak bude vypadat Evropa po Merkelové? A jakou roli v ní má hrát Česko?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Miliony Afričanů se reálně vydají do Evropy, ženeme se do průšvihu, rasismus je…
Telička: Nejsem ten, kdo zradil, Babiš je úplně jiný a otočil i Zeman, už nedokáže…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější