Miliony Afričanů se reálně vydají do Evropy, ženeme se do průšvihu, rasismus je přirozený, říká Mikeš | Reflex.cz
nahoru

Miliony Afričanů se reálně vydají do Evropy, ženeme se do průšvihu, rasismus je přirozený, říká Mikeš

Čestmír Strakatý24. října 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Martinem Mikesem
• video: 
Prostor X

Afriku jsme vytěžili, uměle ji udržujeme chudou a brzy to na nás dopadne. Přírodovědec Martin Mikeš, který žil roky v Kamerunu a bojoval za záchranu horských mlžných lesů, teď varuje, že Afrika přichází o úrodnou půdu a dá se do pohybu. Černé scénáře mluví o desítkách milionů lidí třeba už za deset let. Řešení tu jsou, ale ne moc reálná. Rasismus je navíc pro člověka daleko přirozenější, než si myslíme.

Z Afriky si podle Mikeše moc bereme a málo jí vracíme. Právě proto potřebuje tento prý nejbohatší kontinent naši pomoc. Přírodovědec tvrdí, že rasismus je založený nenávisti ke konkurenčním skupinám a kmenům, což pořád platí, i když teď už je to pro člověka nevýhodné.

Afričané chtějí do Evropy i proto, že věří, že je tu čeká lepší budoucnost. Říkat jim, že realita je jiná, podle Mikeše ale vůbec nefunguje. Bílého muže totiž vnímají jako zdroj financí a pomoci, protože tak se k nim choval a chová. Základ je změnit naše chování a přemýšlet třeba nad tím, odkud je naše jídlo a minerály v našich telefonech. Lidé, kteří chtějí něco změnit, by spolu údajně měli hlavně spolupracovat.

Ekonom Pikora: Slyším tikat bombu, Evropa není připravená a krvácet budou všichni,…

V Africe totiž mizí úrodná půda. Mikeš sám viděl, jak rychle se to děje. Je podle něj velmi reálné, že se do pohybu dají desítky, možná až stovky milionů Afričanů a nakonec zamíří do Evropy. Doslová říká, že je to scénář, který se s největší pravděpodobností naplní. Odcházet ze svých domovin budou určitě, protože chudoba tam prostě roste.

Mikeš proti tomu bojuje i tím, že se snaží o záchranu horských lesů a včel. Jde o propojený organismus, který má dopad na celý region, zásobuje ho třeba vodou. Včely ale mizí všude ve světě. Jednu chemikálii nahrazujeme jinou a všechny nakonec včelám škodí. Podle Mikeše si planeta poradí, nás k tomu ale možná potřebovat nebude.

Proč nemá podle Martina Mikeše smysl zakazovat plasty? Jak se mu žilo v Africe a co se o místních naučil? Co můžeme dělat s migrací, jak ji zabrzdit? A na kolik lidí z Afriky se máme připravit?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Krkavčí matka: Smrt je krásná. Kdybych umřela, jsem s tím v pohodě, Češi jsou ale…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější