nahoru

Kania: Na školy se roky kašlalo a politikům to vyhovuje, bojíme se přiznat, že hlavní problém jsou učitelé

Čestmír Strakatý22. října 2018 • 06:00
1080p720p360p
Prostor X: rozhovor s Ondřejem Kaniou
• video: 
Prostor X

České školství se zastavilo v Husákových dobách a teď jde o to, aby se ještě nezhoršilo. Podnikatel Ondřej Kania, který v 25 letech spoluzaložil a řídí tři střední školy, pojmenovává ty nejpalčivější problémy a tvrdí, že mu jde o to neveselou situaci změnit. Chyba je podle něj v systému, rodičích a hlavně učitelích. Ty tu totiž dělají lidé se špatnou osobností a učí jako za komunismu.

Kania zdůrazňuje, že se v Česku na školství 30 let kašlalo. V Praze je situace dobrá, ale třeba v regionech je to často katastrofa. Celý systém je prý represivní a školní inspekce je skoro policejní orgán. Klíčové je podle Kanii zapojit do školství experty s rozhledem, ty je ale potřeba zaplatit a motivovat.

České školy zároveň děti segregují. Gymnázia prý vychovávají voliče Pirátů a TOP 09, zatímco učiliště ty extremistů a populistů. Kania říká, že děti z chudších rodin často nedostanou příležitost posunout se výš. Zakusil to přitom sám na sobě. Politici přitom tlačí na to, aby právě do odborného školství šlo ještě víc mladých. Situace jim tak možná vyhovuje.

Ondráčka: Babiš pláče, ve skutečnosti ale řídí Agrofert a jde o miliardy, konečně máme …

Kania je ale nekompromisní hlavně k učitelům. Jejich metody a přístup jsou podle něj podobné těm, které se používaly za Husáka. Všichni se to přitom bojí říct nahlas. Mladí a schopní lidé se údaje do školství nehrnou, a pokud ano, tak jim chybí praxe. Kania o problémech školství jednal s premiérem Babišem, který údajně byl nepopsaná kniha. Za poslední měsíce se ale jeho názory posunuly.

Co je pravdy na tom, že se Ondřej Kania mohl stát ministrem školství? Koho vychovávají české školy? V čem je většina českých učitelů špatná? A doženeme vůbec někdy země, kde se učí výrazně lépe?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,160
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější