Kania: Na školy se roky kašlalo a politikům to vyhovuje, bojíme se přiznat, že hlavní problém jsou učitelé | Reflex.cz
nahoru

Kania: Na školy se roky kašlalo a politikům to vyhovuje, bojíme se přiznat, že hlavní problém jsou učitelé

Čestmír Strakatý22. října 2018 • 06:00
Prostor X: rozhovor s Ondřejem Kaniou
• video: 
Prostor X

České školství se zastavilo v Husákových dobách a teď jde o to, aby se ještě nezhoršilo. Podnikatel Ondřej Kania, který v 25 letech spoluzaložil a řídí tři střední školy, pojmenovává ty nejpalčivější problémy a tvrdí, že mu jde o to neveselou situaci změnit. Chyba je podle něj v systému, rodičích a hlavně učitelích. Ty tu totiž dělají lidé se špatnou osobností a učí jako za komunismu.

Kania zdůrazňuje, že se v Česku na školství 30 let kašlalo. V Praze je situace dobrá, ale třeba v regionech je to často katastrofa. Celý systém je prý represivní a školní inspekce je skoro policejní orgán. Klíčové je podle Kanii zapojit do školství experty s rozhledem, ty je ale potřeba zaplatit a motivovat.

České školy zároveň děti segregují. Gymnázia prý vychovávají voliče Pirátů a TOP 09, zatímco učiliště ty extremistů a populistů. Kania říká, že děti z chudších rodin často nedostanou příležitost posunout se výš. Zakusil to přitom sám na sobě. Politici přitom tlačí na to, aby právě do odborného školství šlo ještě víc mladých. Situace jim tak možná vyhovuje.

Ondráčka: Babiš pláče, ve skutečnosti ale řídí Agrofert a jde o miliardy, konečně máme …

Kania je ale nekompromisní hlavně k učitelům. Jejich metody a přístup jsou podle něj podobné těm, které se používaly za Husáka. Všichni se to přitom bojí říct nahlas. Mladí a schopní lidé se údaje do školství nehrnou, a pokud ano, tak jim chybí praxe. Kania o problémech školství jednal s premiérem Babišem, který údajně byl nepopsaná kniha. Za poslední měsíce se ale jeho názory posunuly.

Co je pravdy na tom, že se Ondřej Kania mohl stát ministrem školství? Koho vychovávají české školy? V čem je většina českých učitelů špatná? A doženeme vůbec někdy země, kde se učí výrazně lépe?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější