Ondráčka: Babiš pláče, ve skutečnosti ale řídí Agrofert a jde o miliardy, konečně máme důkazy | Reflex.cz
nahoru

Ondráčka: Babiš pláče, ve skutečnosti ale řídí Agrofert a jde o miliardy, konečně máme důkazy

Čestmír Strakatý17. října 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Davidem Ondráčkou
• video: 
Prostor X

Premiér Babiš vs. Transparency International, souboj se vyostřuje a přesouvá na evropské hřiště. Šéf české pobočky TI David Ondráčka má informace, že Andrej Babiš porušuje zákon. Reálně totiž dál řídí Agrofert a jdou za ním i zisky. Ondráčka tvrdí, že teď poprvé má v ruce důkazy a nemohl čekat, až skončí volby. Útoky ze strany premiéra odmítá. Prý to není osobní.

Čím tedy svá tvrzení dokládá? Jde o informace, které samotný Agrofert vložil do registru konečných majitelů třeba na Slovensku. Podle nich je údajně český premiér konečným uživatelem veškerých výhod a ovládající osobou. Ondráčka z toho vyvozuje, že Babiš porušuje zákon a Agrofert dostává miliardy v dotacích nelegálně.

Babiš může podle Ondráčky kdykoli svěřenské fondy rozpustit a stát se znovu přímým majitelem Agrofertu. Do vedení fondů navíc měl dosadit své bývalé zaměstnance, kteří jsou mu zavázaní, a i přes ně dál uplatňuje vliv. Ondráčka tak zpochybňuje celý proces, kterým se Babiš vyrovnal s novelou zákona o střetu zájmů. Vše bylo podle něj jen na oko. Rozhodnout by tak teď měly evropské instituce, a to možná už v nejbližších týdnech.

Diplomat Kolář: Zeman ma zvláštní choutky a mysl zastřenou alkoholem, Merkelová s ním…

Argumentaci Andreje Babiše Ondráčka odmítá. Jde podle něj jen o osobní útoky a odvádění pozornosti jinam. Zdůrazňuje, že ve financování Transparency International problém není. Stejně tak nejde o mstu za to, že se nestal ministrem vnitra. Podobně prý postupoval i u kauz předchozích premiérů.

Co přesně tedy dokazuje Babišův vliv na Agrofert? Kam může vést válka oligarchů o média a proč se David Ondráčka bojí o příští sněmovní volby? Jak transparentní byla kampaň před těmi komunálními? A proč je problematické hnutí jednoho muže, díky kterému získá Marek Hilšer přes 5 milionů korun?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>> 

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější