nahoru

Prostor X

Skopeček: Lidi si na důchod budou muset spořit sami, slevy na jízdné a další dárečky bych zrušil

Čestmír Strakatý 3. listopadu 2021 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Janem Skopečkem
• video: 
Prostor X

Začít šetřit je nevyhnutelné. Aspoň podle ekonomického experta ODS, poslance a možného kandidáta na místopředsedu poslanecké sněmovny Jana Skopečka, který budoucí vládě predikuje nelehkou úlohu. Čeká ji hašení těch největších požárů a šetření provozních výdajů. Škrty by se přitom měly dotknout všech ministerstev. Coby bývalý místopředseda rozpočtového výboru se domnívá, že „vata na jednotlivých úřadech je obrovská“, a tak mu úspory ve výši sta miliard nepřipadají nijak nereálné. Uskromňovat se ale budou muset i jednotlivci.

„Slevy na jízdném pro studenty a seniory bych zrušil, považuju je za věc, na kterou Česká republika nemá. V takové chvíli, kdy se zadlužujeme a půjčujeme si na důchody pro naše seniory, nemůžeme poskytovat ze státního rozpočtu miliardy korun. Chci řezat v provozních nákladech ministerstev, v dotacích a v podobných slevách a dárečcích, které v uplynulých letech vláda realizovala,“ má Jan Skopeček představu o tom, jak dále nepřispívat ke zvyšování státního dluhu, kterému podle něj současná ministryně financí Alena Schillerová shovívavě přihlíží. Připouští, že 100 miliard se v rozpočtu na rok 2022 ušetřit možná nepovede. Rozpočtové provizorium, které si v prvních měsících příštího roku změny vyžádají, podle něj stojí za to – i za cenu nejistoty, kterou může způsobit.

Nevyhnutelná je podle jednačtyřicetiletého ekonoma také penzijní reforma, která zajistí generaci mladších lidí, že stát bude mít peníze i na jejich důchody. Současný demografický trend totiž žádnou takovou garanci nezaručuje. „Mladší generaci musíme říct, že se na penzi bude muset v daleko větší míře připravit sama. V daleko větší míře bude muset spoléhat na svoje úspory, na svoje investice a šetření v době, kdy je ekonomicky aktivní, protože podíl státního důchodu bude muset být v budoucnu logicky menší,“ říká Skopeček s tím, že příležitost pro zvyšování daňového zatížení nevidí a odmítá trestat bohaté lidi a firmy za úspěch tím, že budou platit větší daně.

Na to, o kolik se stát připravil zrušením superhrubé mzdy a za co by se jeho odpůrci měli omlouvat, proč považuje odvody zaměstnavatelů na sociálním pojištění zaměstnanců za problematické a demotivující a kdo by měl být před nezbytnou důchodovou reformou uchráněn, odpovídá Jan Skopeček v dalším rozhovoru Prostoru X.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.