Nabarvené ptáče v Benátkách: Film, který přetéká násilím, sklidil dlouhý potlesk i pobouřené odchody | Reflex.cz
nahoru

Nabarvené ptáče v Benátkách: Film, který přetéká násilím, sklidil dlouhý potlesk i pobouřené odchody

Tereza Spáčilová3. září 2019 • 11:52

Česká kinematografie zažívá po hladových letech velkou satisfakci. Na filmovém festivalu v Benátkách v pondělí v noci proběhla novinářská premiéra Nabarveného ptáčete, adaptace kontroverzního literárního bestselleru, pod níž je podepsaný režisér a producent Václav Marhoul. Film se dočkal dlouhého potlesku, neoficiální hlasy dokonce mluví o šanci na cenu za režii.

V průběhu promítání přitom několik desítek diváků opustilo sál. Vadila jim především scéna, v níž je postava Jitky Čvančarové znásilňována skleněnou lahví. „Tohle nemám zapotřebí,” kroutila jedna z odcházejících novinářek hlavou v reakci na násilí, jehož navíc ve filmu není pomálu. Obcování jiné postavy s kozlem zase sklidilo úsměšky a výkřiky typu: “Něco takového přece nemůže režisér myslet vážně.”

Marhoul: Zeman je zlo a v Češích probudil to nejhorší, je jako fašisti. Říkám o něm…

Větsina publika však zůstala až do působivého závěru a po projekci se netajila obdivem k českému dílu. Několik novinářů, mezi nimi i dva z renomovaného britského a německého média, dokonce vyjádřilo přesvědčení, že si Marhoul může myslet na cenu za režii. „Nevím o filmu, který by byl po režijní stránce lepší. Vyfouknout mu ji může snad jen Polanski,” prohlásil jeden na konto dalšího soutěžního snímku J’Accuse (Žaluji).

Nabarvené ptáče patří k divácky náročným filmům. Je černobílý, má dvě hodiny a 49 minut, minimum dialogů a žádnou filmovou hudbu vyjma scénické. Pouze na konci zazní píseň Eukalyptový háj izraelské skladatelky a zpěvačky Naomi Šemerové, již k závěrečným titulkům nazpívala v hebrejštině herečka Jitka Čvančarová.

Na receze filmů z benátského programu platí embargo do veřejné premiéry, jež v případě Ptáčete proběhne v úterý v podvečer a zúčastní se jí i zahraniční hvězdy snímků Julian Sands, Stellan Skarsgard a Barry Pepper. I tak už nyní prosakují zvěsti o nadšení z kamery Vladimíra Smutného, jenž Marhoulův opus nasnímal na 35milimetrový formát. A hojně sdílenou radostí je i převapení z fenomenálního výkonu neherce Petra Kotlára, jenž svým přirozeným charismatem dokáže táhnout téměř tříhodinový film bez jakékoli další pomoci.

Snímky z natáčení filmu Nabarvené ptáče si prohlédněte ve fotogalerii:

Moje svoboda: Hřebejk, Svěrák, Geislerová a Marhoul míří do kina ve společném filmu.…
Babiš dostal k narozeninám zastavení trestního stíhání. Je to úplně nejlepší dárek, co…

Tereza SpáčilováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější