nahoru

Prostor X

Marhoul: Zeman je zlo a v Češích probudil to nejhorší, je jako fašisti. Říkám o něm pravdu, to se mi vymstilo

Čestmír Strakatý 25. července 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Václavem Marhoulem
• video: 
Prostor X

Prostě nechci, aby lidé žili v nenávisti a vzdávali boj o to lepší, co v nich je. To je motivace režiséra a producenta Václava Marhoula k natočení filmu Nabarvené ptáče, který je hlavně o souboji dobra se zlem. Marhoul říká, že satani stále žijí a lidé se vlastně vůbec nezměnili. Probuzení zla v nich je jednoduché a v Česku mu podle Marhoula dává zelenou hlavně Miloš Zeman.

Prezident totiž společnost fašizuje svými výroky a chováním, podobně jako Mussolini nebo Trump. Marhoul tvrdí, že Zeman v českém národě probudil to nejhorší. Najednou je tak znovu možné vyhrožovat smrtí nebo mluvit o vraždění prvňáčků. Lidi se navíc už jen nenávidí a ostatní politici jim nenabízejí žádný ideál, ke kterému by mohli vzhlížet, jako to dělal třeba Václav Havel. Marhoul ale věří, že vše, a tedy i Miloš Zeman a Andrej Babiš, má svůj konec.

Režisér přitom chápe strach z neznámého, který lidé mají. Situace by se změnila, kdyby víc cestovali a otevřeli svou mysl. Lidé v Africe jsou totiž vlastně stejní jako my. Marhoul přitom o migrantech říká, že jsou prostoduší a nechají se lehce zmanipulovat vidinou ideální Evropy. V dalších letech bude situace jenom horší a podle Marhoula je čeho se bát. Mluví o krutých válkách a století s cejchem terorismu a vraždění. I kvůli vodě se lidé prostě dají do pohybu.

Právě terorismus, respektive ortodoxní fanatismus, ze kterého terorismus vychází, považuje Marhoul za vůbec největší zlo. Tvrdí, že se mu musíme postavit, a proto je v armádě. Zdůrazňuje ale nutnost odmítnutí kolektivní viny a taky se označuje za vlastence.

Proč je podle Václava Marhoula Evropa semeniště všech problému a začátek všechno špatného? Litoval někdy svých ostrých slov na adresu prezidenta Zemana? Proč je podle něj Rusko vlastně zaostalá země, která zbraněmi jenom chrastí? A co se musí stát, aby se lidé začali znovu poslouchat?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.