Hřebejk: Jsem slovně agresivní, chtěl bych být na Zemana laskavější. Otírání o něj se ale moc řeší, jeho doba končí | Reflex.cz
nahoru

Hřebejk: Jsem slovně agresivní, chtěl bych být na Zemana laskavější. Otírání o něj se ale moc řeší, jeho doba končí

Čestmír Strakatý9. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Janem Hřebejkem
• video: 
Prostor X

Nebojím se o Česko, ale sleduju nedobré tendence. Režisér Jan Hřebejk je ve svých výrocích na adresu politiků někdy hodně ostrý. Říká, že je slovně agresivní a má nálepku kverulanta, kterým ale prý vlastně není. Vadí mu, jak moc se řeší vyjádření na adresu prezidenta. Lituje přitom, že v nich sám není laskavější a zdvořilejší. Zemanova doba totiž podle něj končí.

Hřebejk říká, že tu není totalita a nejde o boj na život a na smrt. Kritika prezidenta podle něj nedefinuje ty, kteří jí pronáší, a věnuje se jí příliš pozornosti. Mluví tak i v souvislosti s některými svými ostrými výroky. Nelituje toho, že je pronesl, ale jak je pronesl. Obdivuje prý lidi, kteří umí být stejně tvrdí s noblesou. Slova o rudých a hnědých prasatech, která řekl při první přímé volbě prezidenta, mu ale prý uškodila. Zmiňuje v té souvislosti trochu neférovou práci médií s titulky.

Češi podle Hřebejka žijí v úžasné době a neváží si toho. Oproti komunismu a době Jana Masaryka je to prý v podstatě ráj a daří se nám dobře, a tak si k tomu potřebujeme přidat trochu euroskepse. Hřebejkovi se hnusí to, jak někteří vzbuzují v lidech pocit ohrožení a rasismus. To, co se dnes v Česku děje, ale prý nespadlo z nebe. To je údajně vidět i v jeho seriálu Rédl, který ukazuje, že lidé, kteří mohli za zlo komunismu, nevymřeli, ale pokračují dál.

Sommerová: Babiš je zločinec a půjde před soud. Většina lidí je nevzdělaná, čím víc…

Hřebejk se teď věnuje hlavně televizi a je to trochu náhoda. Mezi filmy pro kina a televizi ale už podle něj není takový rozdíl. Dostat snímky na velká plátna je prý stále těžší a už to není lidová zábava. Lidé přijdou hlavně na velkou událost nebo specifické rodinné žánry. Podle Hřebejka se navíc těžko konkuruje filmům s miliardovými rozpočty. I tak ale pracuje na dalším, znovu ve spolupráci s Petrem Jarchovským.

Co si myslí Jan Hřebejk o Českých lvech? O čem bude jeho příští film? Proč tak trochu couvá z některých svých ostrých vyjádření? A je, nebo není kverulant?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>> 

Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši…
Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,100
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější