Sommerová: Babiš je zločinec a půjde před soud. Většina lidí je nevzdělaná, čím víc jich jde volit, tím je to horší | Reflex.cz
nahoru

Sommerová: Babiš je zločinec a půjde před soud. Většina lidí je nevzdělaná, čím víc jich jde volit, tím je to horší

Čestmír Strakatý19. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Olgou Sommerovou
• video: 
Prostor X

Je tu zlomový rok a ještě uvidíte. Dokumentaristka Olga Sommerová právě dokončuje film o Jiřím Suchém, na který vybírá v kampani na Hithitu. I on je jedna z osobností, které se postavily totalitě. Sommerová vidí nástup útlaku i teď v Česku. Premiér Babiš je podle ní zločinec, který chce zemi připravit o svobodu. Prezident Zeman je prý nemocný a zdraví jeho mandát ukončí možná ještě letos.

Sommerová tvrdí, že si Češi příliš zvykli na demokracii a svobodu. Máme se až příliš dobře. Ti, kteří jsou na tom hůř, přitom skáčou na špek třeba právě Andreji Babišovi. Podle Sommerové jsou v Česku volby zmanipulované a nejsou svobodné. Čím víc lidí k nim přijde, tím je to horší, protože většina není vzdělaná a své činy nedomýšlí. Demokracie je v tomhle prý tak trochu problém, ale bohužel s tím nejde nic dělat.

Premiér Babiš podle Sommerové spáchal řadu zločinů a bude za ně souzený. Lže podle ní v každém slově, i ve spojkách. Strašné ale je, že se z toho stává norma a lidé to přijímají. Nevidí přitom, že bude hůř. Sommerová se bojí, že by se z naší demokracie mohla stát totalita. Útlak už prý začal, i když lidi do vězení zatím nezavírají. Naději přitom vidí v tom, že se probudila občanská společnost.

Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši…

Režisérka tvrdí, že lidé kolem Zemana lžou o prezidentově zdraví. Je prý tak nemocný, že funkci už nebude moct dlouho vykonávat. Prezident totiž musí mít duševní schopnosti na vysoké úrovni, které už ale podle Sommerové Zeman nemá. Měl by proto jít do důchodu.

Sommerová zdůrazňuje, že v Česku je i hodně inspirativních lidí, kteří vytvářejí velké hodnoty. Jedním z nich je právě Jiří Suchý, který je podle ní člověk geniální a charakterní. Souhlasí i s jeho pohledem na kampaň #metoo. Podle Sommerové přešla do extrému a jde v ní o peníze. Z mužů se prý dělají ubožáci. Sommerová je přitom feministka, tvrdí ale, že teď má spíš strach o to, aby nebylo třeba chránit muže.

Proč se možná boj za ženská práva zvrhnul? V čem vidí Olga Sommerová nebezpečnost Andreje Babiše? Proč varuje před totalitou? Kde bere naději, že letos přijde zlomový rok a věci se obrátí? A o čem chce točit v dalších letech?

Medaile od Zemana byl opravdu polibek smrti. Berou mi smysl života a bolí to, důkaz je…

Jiří Strach: Potřebovali mě a můj film znemožnit, lže se a za názory uráží. Česká…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější