Nový komiks: Orgán boží spravedlnosti Punisher a orgány létající vzduchem | Reflex.cz
nahoru

Nový komiks: Orgán boží spravedlnosti Punisher a orgány létající vzduchem

Richard Klíčník29. dubna 2017 • 13:00
Max Punisher
Max Punisher
• foto: 
BBart

Superhrdinové Marvelu se mají skvěle. Ti velkoformátoví mají obří blockbustery v kinech, ti „druhořadí“ zvesela řádí na Netflixu, kde je díky seriálovým formátům podstatně víc času udělat z nich celkem fajn obyčejné lidi, kteří se o svoje superschopnosti nikoho neprosili. Tahle civilní linka byla v komiksech v módě asi tak před deseti lety. Komiksy z té doby ještě stále vycházejí poprvé česky. Dnes se podíváme na jednoho z nejlepších Punisherů té éry.

Frank Castle. Bývalý voják, kterému při pikniku v parku zmasakrovala rodinu mafie. Taky rodinná záležitost, jen to setkání nebylo přátelské a Frankova rodina byla přímo mezi diskutujícími stranami. Smůla. Frank to jako jediný přežil. A rozhodl se, že se pomstí. Ale to už je dávno. Za tu dobu se stal (anti)hrdinou Marvelu s jedním z největších počtů zabitých nepřátel. Dobře se zapsal v druhé řadě netflixího seriálu Daredevil.

Soudkyně Ivanka a oběšený mluvčí. Podívejte se na Trumpových 100 dní v čele USA očima …

Jeho seriálovou podobu velmi ovlivnila komiksová řada Punisher Max, jejíž devátý příběh (vlastně desátý, počítáme-li i „nultou“ knihu, čtyři punisherovské speciály Od kolébky do hrobu) s názvem Dlouhá chladná tma právě vydalo nakladatelství BB/art, které tímto postupně dokončuje rozvydávané komiksové řady. A zrovna Punisher, který sice patří do superhrdinského vesmíru, ale žádnou nadpřirozenou schopností nevládne, si to rozhodně zaslouží.

Celá tahle řada dělá, že pláštěnkáři prostě neexistují. Franka stejně nikdy neměli rádi, tak co by mu lezli do jeho komiksu? A je to dobře. Punisher si vystačí s mafiány, teroristy, obchodníky s bílým masem a jinou svoločí. Bez ideálů pláštěnkářů je to celé tak nějak reálnější a Frank může dělat, co umí nejlíp, aniž by mu do toho někdo žvanil. A co že to umí? Jak jméno napovídá – trestat.

Likvidovat padouchy mu vždycky moc šlo. Stoprocentní výkonnost. Tedy to jsme si mysleli až do deváté Ennisovy knihy, která je jakýmsi vyvrcholením a rozloučením s hrdinou. Ukáže se, že jednoho protivníka, jistého psychopata jménem Barracuda, Punisher definitivně ztrestat nezvládl (Barracuda, 2012). Taky se ukáže, že sex se ženskýma přináší spoustu problémů, které vás dřív nebo později doběhnou. A problémy můžou znamenat i kamarádi (i když vám jich moc nezbylo).

Moskevské metro vyhlásilo letecký poplach
ČTK 28. dubna 2017 • 13:32

Moskevské metro vyhlásilo letecký poplach

Není nutné číst příběhy, z nichž vychází základní situace Dlouhé chladné tmy, napsané komiksovou legendou Garthem Ennisem (Hitman, Preacher). Ve zkratce: jednoho magora prostě měli sežrat žraloci, ale neudělali to. K smůle Franka Castla. Tenhle magor se teď vrátí pomstít. A celé to připomíná tu pohádku s chlapíkem, co klidně dá kouzelnému skřetovi něco, o čem neví, že to má. Jenže Frank nikomu nic nedal, Barracuda si tuhle záhadnou položku obstaral sám a starý válečný pes Punisher najednou hraje o daleko vyšší sázku, než je jeho vlastní život.

Inu, nelíbí se mu to. Nelíbí se mu ani Barracudovo zacházení. Těžká zranění jsou v tomhle komiksu Punisherovým denním chlebem, ale tentokrát to bude opravdu… maso. Výbuchy a spršky krve na vás budou vyskakovat každých pár stránek, pro děti to rozhodně není. Arnold by zamáčkl slzu: na tenhle komiks nemá ani staré dobré Commando. Rčení Oko za oko, zub za zub tu platí doslova. A taky prsty za prsty a žebra za žebra. Pokud jste se s Punisherem Max ještě nesetkali, klidně si devátou knihu pořiďte. Předchozí nutně nepotřebujete (i když si je po přečtění Dlouhé chladné tmy možná dokoupíte) a tahle patří k tomu nejlepšímu z celé řady.

Makedonci vyřešili krizi demokracie. Dávají poslancům přes hubu
Jiří X. Doležal 29. dubna 2017 • 09:45

Makedonci vyřešili krizi demokracie. Dávají poslancům přes hubu

 

Do Indonésie za poznáním světa i sebe sama
Komerční prezentace 18. dubna 2017 • 10:05

Do Indonésie za poznáním světa i sebe sama

Richard Klíčník


Klíčová slova: kultura, komiks, komiksová sobota


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější