Video placeholde
Takhle vypadal poslední ročník festivalu Sziget v roce 2019
Takhle vypadal poslední ročník festivalu Sziget v roce 2019
Takhle vypadal poslední ročník festivalu Sziget v roce 2019
Takhle vypadal poslední ročník festivalu Sziget v roce 2019
30
Fotogalerie

Festival Sziget: Justin Bieber, Arctic Monkeys, Dua Lipa a další přitahují fanoušky jako magnet!

Arctic Monkeys, Justin Bieber, Dua Lipa, Calvin Harris, Tame Impala nebo Kings of Leon, to jsou hlavní taháky letošního ročníku festivalu Sziget, který startuje již ve středu 10. srpna a bude trvat po celých 6 dní. Celý program Szigetu čítá stovky vystoupení a pořadatelé hlásí, že zájem fanoušků je opravdu velký. Celofestivalové permanentky i některé jednotlivé dny jsou téměř vyprodány.

Dvacátý osmý ročník unikátního festivalu se uskuteční tradičně na ostrově Óbudai v samotném centru Budapešti. Na Sziget si denně najde cestu až 80 tisíc fanoušků z více než sto zemí z celého světa, kdy se festival vrací po dvouleté pauze vynucené pandemií Covid-19. Vyjma headlinerů v čelem s Arctic Monkeys, Justinem Bieberem nebo Dua Lipou festival nabízí řadu dalších zajímavých jmen současné hudby. Fanoušci se mohou těšit na hvězdy jako Anne-Marie, Woodkid, Lewis Capaldi, Stromae, Bastille, Sam Fender, Fontaines D.C., Jungle, RÜFÜS DU SOL, Sigrid, Palaye Roayle, Yung Lean nebo ​​Sevdaliza.  

Elektronická a taneční hudba se u Szigeťanů těší velké oblibě a tak jí budou patřit dvě unikátně naprojektovaná pódia – Samsung Colosseum a  Ticketswap Party Arena. Na nich se představí hvězdní DJs a producenti jako Alan Walker, Steve Aoki, Seth Troxler nebo Ofenbach. Posluchači dalších žánrů ale také nepřijdou zkrátka, protože žánrových pódií bude na festivalu hned několik – hiphopový DropYard, na kterém se představí např. Kneecap nebo Ulfur Ulfur, na World music zaměřená Global Village, kde vystoupí Arat Kilo feat. Mamani Këita & Mike Ladd či Sofiane Saidi, nebo blues rockové pódium Music Box, na němž zazní písně Old Sea Brigade nebo hudebníka Jamese Lega.

Česká stopa v programu

Dostat se do programu festivalu je vždy prestižní záležitost a je skvělé, že letos se podařilo hned několika zástupcům české a slovenské scény. Největší českou hvězdou bude v pátek 12. srpna zpěvačka Lenny, která na festival přiveze písně z nové chystané desky. Na festivalu ji doplní rappeři Idea a slovenský Pil C, kteří se objeví na novém pódiu dropYard. V Colosseum zahraje slovenský DJ a producent Denes Toth. Nejen hudbou je zastoupena ČR v programu, představí se také české taneční duo Mr. Kriss & Marsson se svým vystoupením Breaking Jazz a slovenský tanečník Viktor Černický s autorským představením Pli, které v minulých letech získalo Hlavní cenu České taneční platformy a také Cenu diváků.

Love revolution

Sziget festival dlouhodobě pracuje na komunitních a charitativních projektech. Před několika lety spustil projekt Love Revolution, který bude na festivalu pokračovat i letos ve formě krátkých vystoupení, která mají za cíl upozornit na společenské změny kolem nás a naši kolektivní odpovědnost za ně. O důležitosti přijetí bude hovořit jako host Szigetu Aynouk Tan. Tato queer aktivistka, známá svými interaktivními přednáškami, se specializuje na vztah mezi sebepřijetím a naším chápáním identity. Love Revolution také nemůže opomíjet válku na Ukrajině. Ve spolupráci s Music Saves Ukraine budou mít návštěvníci možnost podpořit oběti války po celou dobu festivalu a vystoupí také ukrajinská kapela Kazka, jejíž členové promluví za svobodu a mír pro svou zemi.

A co Budapešť?

Festival nabízí spojení s turistickou Budapest Card, v jejímž rámci mohou návštěvníci cestovat městskou hromadnou dopravou a nebo využít řadu slev na nejznámější turistické atrakce v Budapešti včetně vyhlášených lázní. Festival samotný pak pořádá několik za hranicemi ostrova. První z nich je plavba na lodi po Dunaji spojená s odpolední party. Druhou pak je speciální akce přímo v Budínském hradě, kde zahraje VIP DJ set například jedna z hvězd festivalu, britská kapela Jungle. Festivalový tým připravil ještě několik možností, jak si užít a poznat Budapešť. První z nich je prohlídka známých maďarských Ruin barů, další jsou pak odpočinkové a spojené s vodou – paddleboarding po Dunaji a návštěva unikátní pláže a jezera Lupa.

Vstupenky na festival Sziget zakoupíte zde >>>


Festival Sziget každý rok vítá stovky tisíc návštěvníků a jeho cílem je přivést během 6 dní ta největší hudební jména z nejrůznějších žánrů! Sziget však není jen o hudebních zážitcích: Je o lásce, umění a svobodě ve všech možných formách! Je to hudební a kulturní festival, který návštěvníkům nabízí jedinečné léto plné koncertů, uměleckých programů, představení, besed a mnoho dalšího. Protože Sziget v maďarštině znamená „ostrov“, samotný festival Sziget se nachází na nádherném ostrově Óbuda v srdci maďarské Budapešti. Leží v blízkosti centra města a dává návštěvníkům festivalu možnost prozkoumat Budapešť kdykoli během návštěvy Szigetu. Život na festivalu nezastavuje. Koncerty a hudební vystoupení běží každý den od časného odpoledne a trvají až do úsvitu. Sziget si však můžete užít i jinak než na koncertě. Ať už navštívíte některou z besed a přednášek, zhlédnete některé z divadelních představení nebo se rozhodnete si zasportovat či jen odpočinout na pláži, vyžití na Szigetu najdete vždy.