nahoru

Sziget očima nováčka: 5 věcí, které mě na budapešťském festivalu nejvíce překvapily

Jakub Němec 13. srpna 2019 • 08:30
Sziget očima nováčka: 5 věcí, které mě na budapešťském festivalu nejvíce překvapily
foto: Rockstar Photographers

Na Szigetu jsem poprvé a uznávám, že mě ten festival hodně překvapil. Svou obří velikostí – desítkami stagí a velkostí ostrova, který můžete celý volně procházet. Svou pestrostí – dělat tu můžete téměř vše, co vás napadne – chodit na koncerty, divadlo, cirkus nebo stand-upy, obdivovat desítky oživlých soch, ale třeba taky zkusit únikovou hru, bungee jumping, šachy, jógu, kompostování a spoustu dalších aktivit. A neskutečně pestré je i zdejší publikum sestávající z lidí více než 100 národností. Ale nejvíc mě překvapily jiné věci, třeba když jsem chtěl poprvé zaplatit za pivo, vytáhl jsem z peněženky peníze – a ostrouhal.

Sziget bez policie

Ne nadarmo se Szigetu přezdívá Ostrov lásky, panuje tu skutečně přátelská a tolerantní atmosféra. Až tak přátelská, že stačí dohled organizátorů. Může to znít zcela neuvěřitelně, ale na rozlehlém ostrově s desítkami stagí a téměř stotisíci festivalových návštěvníků denně nenarazíte během festivalu na jediného uniformovaného policistu. V areálu jsou přítomní pouze policisté v civilu, aby monitorovali situaci a v případě nutnosti zasáhli. Takže jediní policisté, kterých si všimnete, jsou ti britští, američtí nebo kanadští – u nich je ale na první pohled jasné, že jde o žertovné kostýmy festivalových návštěvníků.

Festivalový bezkontaktní terminál. Festivalový bezkontaktní terminál.Foto Jakub Němec

Sziget bez hotovosti

Na Szigetu s hotovostí nepochodíte, všechny finanční operace tu fungují jen virtuálně. Zaplatit sice můžete na stáncích a v obchodech i bezkontaktní platební kartou, většina návštěvníků si ale oblíbila ještě jednodušší způsob: Hotovost si necháte nahrát do platebního čipu, který je součástí akreditační pásky na zápěstí. Při placení si pak na dotykové obrazovce vyberete, jak velké chcete dát dýško (0–20 %, standardně nastaveno na 10 %), přiložíte náramek ke čtečce – a máte zaplaceno. Na obrazovce se vám nakonec zobrazí i zůstatek. Přepážek, kde můžete vkládat peníze, je na festivalu plno, operaci můžete provést i bez asistence na internetu.

Vlajky, vlajky, vlajky... Vlajky, vlajky, vlajky...Foto Rockstar photagraphers

Vlajky, kam se podíváš

Na Szigetu to někdy vypadá trochu jako na nějakém mezinárodním sportovním šampionátu. Nechybějí ani návštěvníci v dresech různých týmů (fotbal, americký fotbal, basketbal), nejvíc je tu ale k vidění vlajek. Každoročně se navíc v jeden festivalový den koná i organizované hromadné mávání vlajkami před hlavní stagí. Těm, kteří se ho chtějí účastnit a vlastní vlajku nemají, rozdají organizátoři vlajky festivalové. Aby těch vlajek nebylo málo… Češi musí mít vždy něco extra – na Sziget přinášejí své zvyky z hokejových šampionátů, takže jejich vlajky „zdobí“ i názvy obcí, odkud dorazili.

U šachových stolků bývá stále plno. U šachových stolků bývá stále plno.Foto Jakub Němec

Šachům zdar!

Maďarsko je šachovou velmocí. Pochází odsud řada světoznámých šachových velmistrů i nejznámější a nejlepší šachistka historie Judit Polgárová. Ikonické snímky šachistů hrajících partie v léčivé lázeňské vodě jsou jedním z typických obrazů Maďarska. Byla by tedy škoda, kdyby královská hra chyběla na Szigetu. Nechybí. Naopak je tu zastoupena ve velkém stylu. V šachovém areálu najdete mnoho stolů, kde si můžete zahrát, pokud se chcete do hry ponořit hlouběji, máte jedinečnou možnost – každý den se tu konají přednášky z šachové teorie, k vidění je slušně obsazený profesionální turnaj, přátelský amatérský turnaj, kde si mohou zahrát dvoučlenné týmy festivalových účastníků a mnoho dalšího.

Vlevo marketing, vpravo realita. Vlevo marketing, vpravo realita.Foto Jakub Němec, Rockstar photographers

Růžový plameňák odletěl. Nebo zemřel

A pak že fotky nelžou! Vynikající festivaloví fotografové Rockstar Photographers, jejichž snímky využívá i Reflex, rádi fotí i festivalovou pláž Szigetu. A fotí ji zatraceně atraktivně. Takže jsem se těšil, že si tam zajdu trochu odpočinout a smočit se ve vodě. Když ale na pláž dorazíte, zjistíte, že nejde o vystajlovanou koupačku s vodními bary a krásnými slečnami s nafukovacími růžovými plameňáky, ale o nevábný kamenitý břeh řeky, kde jsou lidé na malém prostoru namačkaní jak sardinky. A do vody taky skoro nemůžete. Po pár metrech totiž Dunaj přehrazuje plot.

Na atmosféru festivalu Sziget 2019 se podívejte ve fotogalerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.