nahoru

„Nechceme být národ kokotů“: Nezvyšujte sazbu DPH na knihy

Stanislav Krupař6. května 2011 • 14:36
„Nechceme být národ kokotů“: Nezvyšujte sazbu DPH na knihy
foto: Stanislav Krupař

„Nechceme být národ kokotů“, „Potřebují tupé stádo“, „Máme je přečtené“, „Make Books not Pandurs“. Taková hesla a spousta dalších se objevila ve čtvrtek v poledne na Karlově mostě, kde se sešly tři desítky českých knižních nakladatelů a spisovatelů, aby spáchali veselý happening: postavili z knížek metrovou barikádu, kterou na chvíli zablokovali průchod Malostranskou mosteckou bránou.

 

To vše na  protest proti vládnímu záměru zvýšit sazbu DPH na knihy. Ta by měla, podle plánu ministra financí, vzrůst ze současných 10 procent během dvou let na procent 17,5. Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů může být toto zdražení likvidační pro drobná nakladatelství, jistojistě pak omezí pestrost titulů, protože ty knihy, které jsou už dnes na hranici rentability si po zdražení nikdo netroufne ani vydat.

 

 

 

Právě proti tomu na Karlově mostě vystoupil například Viktor Stoilov, Jiří Dědeček, Olga Sommerová, Radka Denemarková, Anna Šabatová či Boris Hybner.  Spolu s nimi podepsalo Výzvu na obranu knih 150 tisíc dalších občanů této země.

 Diskuse ke článku