nahoru

Muslim z pražské kazatelny finančně pomáhal al-Káidě a teroristům rekrutoval nováčky. Věděla to BIS?

Lukáš Lhoťan 10. listopadu 2019 • 17:10
Muslim z pražské kazatelny finančně pomáhal al-Káidě a teroristům rekrutoval nováčky. Věděla to BIS?
foto: ČTK

Samer Shehadeh, bývalý kazatel pražské mešity na Černém Mostě, který byl současně místopředsedou Muslimské obce v Praze a jezdil pravidelně kázat i do dalších českých a slovenských mešit, je v současné době obžalován z financování terorismu a organizování výjezdů českých muslimů do Sýrie s cílem zapojit je do aktivit teroristické organizace Džabtah Fatah aš-Šám. Ta je částí mezinárodní teroristické sítě al-Káida. Jak vyplývá z informací poskytnutých úřady, je také velice pravděpodobné, že tento muslimský duchovní se svými společníky organizoval podporu terorismu na území České republiky bez vědomí české kontrarozvědky BIS.

Podle informací poskytnutých médiím se zdá, že Shehadeh zajistil nejen výjezd svého bratra a jeho ženy do Sýrie, ale pomohl s výjezdem do této země i dalším třem lidem. Zároveň se Shehadeh vypovídající před soudem v případě slovenského konvertity k islámu obviněného z přípravy teroristického útoku v České republice přiznal, že mezi českými muslimy zajišťoval shromažďování financí pro podporu teroristické organizace napojené na al-Káidu. U soudu také řekl, že obviněného konvertitu považoval za agenta české kontrarozvědky BIS. Všechny tyto informace mi stále vrací jednu jedinou otázku: Věděla o tom všem česká kontrarozvědka BIS? Dále se ptám: Pokud o tom věděla, proč nezasáhla a nechala Shehadeha shromažďovat a posílat finance teroristům do Sýrie a nechala ho tam i vyslat minimálně pět českých muslimů?

Z informací zveřejněných úřady je totiž zřejmé, že proti Shehadehovi zasáhla česká policie až poté, co shromáždil finance mezi českými muslimy a odeslal je do Sýrie a zároveň tam již bylo s jeho pomocí vypraveno i nejméně pět českých muslimů. Samotný Shehadeh následně sice uprchl do zahraničí, jakmile se dozvěděl, že se o něj zajímá česká policie, ale podle Deníku N měl být v zahraničí dále financován z České republiky, a to včetně poskytování pravidelných částek v řádu tisíců dolarů od ambasády Saúdské Arábie v Praze.

Osobně z toho všeho mám dojem, že buď česká kontrarozvědka BIS o působení Shehadeha a jeho skupiny na území České republiky vůbec nevěděla, nebo o tom všem věděla a z nějakého důvodu nezasáhla a nechala skupinu páchat trestnou činnost. Ať již je pravdivá první nebo druha varianta, měl by někdo z vedení české kontrarozvědky přijmout za tuto skutečnost svou odpovědnost. Osobně mne totiž děsí představa, že i v tak malé komunitě muslimů, jako je ta česká, může v klidu působit islámská teroristická skupina a úřady proti ní nezasáhnou, ať již o ní nevěděly, nebo ji nechaly působit záměrně.

Sám za sebe bych ještě k případu Shehadeha dodal, že na jeho radikální názory a postoje jsem upozorňoval již v době, kdy byl veřejnoprávními médii prezentován jako umírněný muslim a byl zván jako zástupce české muslimské komunity na různé mezináboženské akce. Tehdy jsem byl Shehadehovými zastánci napadán jako islamofob a šiřitel nenávisti. Dnes můžeme vidět výsledek toho všeho: Shehadeha jako organizátora první české islámské teroristické skupiny. Jen je otázkou, jestli se z toho všeho poučí české úřady a média.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější