Vegani, zelení a samurajové: Chraňme zvířata jako v japonské éře Genroku! | Reflex.cz
nahoru

Vegani, zelení a samurajové: Chraňme zvířata jako v japonské éře Genroku!

Jiří X. Doležal11. června 2019 • 13:01
Šógun Cunajoši Tokugawa chránil v Japonsku zvířata jako lidi
Šógun Cunajoši Tokugawa chránil v Japonsku zvířata jako lidi
• foto: 
Wikipedia Commons

Dnešní ochránci zvířat proti týrání by se měli inspirovat v minulosti Japonska a snažit se prosadit při ochraně práv zvířat stejné postupy a metody, které v éře Edó zavedl slavný šógun – premiér vojenské vlády – Cunajoši Tokugawa. Jeho přístup ke zvířatům byl příkladný a já vyzývám vegany, Arniku a zelené, aby podobné zákony na ochranu zvířat prosadili i u nás.

Cunajoši Tokugawa (徳川 綱吉, do angličtiny přepisovaný jako Tokugawa Tsunayoshi) žil v letech 1646−1709. Uprostřed požehnané éry Edó, v požehnaném období rozkvětu zvaném Genroku. Zavládl režim plný úcty ke zvířatům.

Cunajoši je historicky znám jako psí šógun (犬公方,Inu-Kubó). Jeho vztah nejen ke psům, ale ke všem zvířatům, především rybám, by měl být příkladem pro všechny dnešní klienty řeznictví a požírače nevinných jatečních zvířat – našich bratří. Vyzývám ochranáře: Jděte v Cunajošiho stopách, prosaďte opatření, která se v Edó plně osvědčila již před víc než čtvrt tisíciletím!

V Kosteleckých uzeninách našli hygienici motýle. Lepší jíst motýle než se cpát…

V roce psa...

Cunajoši se narodil v roce Psa, a měl proto k těmto roztomilým zvířátkům velmi pozitivní vztah srovnatelný se vztahem dnešních ochránců zvířat. Ti ale nemají pravomoci vojenského premiéra, a tak jim nezbývá než spolu s neonacisty demonstrovat proti týrání tygrů před cirkusem, který tygry nechová. Jako šógun měl k dispozici jak legislativu, tak orgány činné v trestním řízení. Trestní řízení v éře Edó probíhalo pomocí sofistikované justiční technologie zvané katana (カタナ).

Když se ujal funkce šóguna, nechal v devadesátých letech 17. století upgradovat platnou legislativu a za usmrcení psa se bez výjimky uděloval trest smrti. A nešlo jen o usmrcení! Je doložena causa, kdy byl hanebný, zfašizovaný, energetickými koncerny a masnami podplacený antiekologický Japonec popraven, když psa jen zranil. Já si myslím, že mu to patřilo.

Následovalo prudké přemnožení toulavých psů, na které v roce 1695 šógun reagoval rázným a příkladným opatřením: Za peníze vybrané z daní rolníků (přičemž daňová zátěž jen výjimečně v japonských dějinách sahala pod padesát procent, ale někdy měla i osmdesát) nechal v Edó – tedy v dnešním Tokiu – postavit komfortní útulky pro několik desítek tisíc psů. Dodnes se traduje, jak v té době celé Edó smrdělo.

Zkušební test japonských mečů v Praze: Babiš s Okamurou nepřišli…
Jiří X. Doležal 2. června 2019 • 13:07

Zkušební test japonských mečů v Praze: Babiš s Okamurou nepřišli…

Buddhova cesta

Cunajoši byl nadšen úspěchem svých opatření, a navíc byl oddaným buddhistou. Proto dobře věděl, že vše má Buddhovu podstatu, všechny bytosti jsou si rovny, nejvýše stojí soucit a člověku nepřísluší usmrcovat jiné tvory. A tak zakázal zabíjet ryby. Porušení zákazu se, jako ostatně ve starém Japonsku všechno, řešilo katanou.

Jeho opatření potěšilo nejen tresky a makrely, ale i rejnoky. Tak pevně zajištěná svá práva neměly ryby nikde v celé Asii. Mohly plout bez obavy z rybářských sítí, podobně jako slepice na ekofarmách mohou klovat nestresovány pobytem v hale či kleci. Proto byly šógunovi povděčny nejen sardinky a úhoři, ale také psi, Buddha ve všech svých podobách, bódhisattva – mahásattva Avalokitešvara, který jest ztělesněním soucitu, také Kwannon, což je sice ta samá bytost, ale jmenuje se japonsky, a především všichni pěstitelé zeleniny.

Pro vyváženost je potřeba dodat, že v Tokiu, jehož obyvatelé se předtím živili hlavně rybami, po zavedení ochranářských opatření zavládl hlad. Nedostatek jídla ale měla jen nějaká lůza, zato ryby byly úplně v pohodě, tak to šógun neřešil.

Tudy vede cesta, zelení soudruzi!

Cunajošiho příklad ukazuje, že ochrana zvířat prostřednictvím legislativy funguje a je proveditelná. To, že u nás dosud nejsou státní útulky pro toulavé psy a zákaz zabíjení ryb, je následek nečinnosti naší byrokracie a nedostatku ochranářské uvědomělosti našich poslanců. Proto volám: Vegani, zelení, neváhejte! Za blaho ryb, za práva psů – prosaďte do našich zákonů to, co velký Inu-Kubó!

Drsné motorkářky Bosozoku: Japonské rebelky bez příčiny ničí, na co přijdou
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější