Zkušební test japonských mečů v Praze: Babiš s Okamurou nepřišli… | Reflex.cz
nahoru

Zkušební test japonských mečů v Praze: Babiš s Okamurou nepřišli…

Jiří X. Doležal2. června 2019 • 15:30
Jakub Zeman mluví o testování japonských mečů
• video: 
Jiří X. Doležal

V sobotu jsem se byl podívat na neobyčejně zajímavou akci – na průvod samurajů Prahou, který byl zakončený malou show s meči na Strahově. Pan Jakub Zeman, který je duší akce a jedním z nejvýznačnějších reprezentantů kultury japonského meče u nás, při show předvedl sekací zkoušku japonským mečem. Nepostupoval však při testování podle klasické japonské císařské technické normy, ale sekal rohože. Proč asi?

Jakub Zeman (* 1975), který akci pořádal a byl jejím hlavním aktérem, byl lektor a později kurátor Asijských sbírek Národní galerie. Pracuje jako tlumočník, překladatel, člen odborné komise  Asociace starožitníků a přednáší Asijské umění v rámci Rudolfinské akademie. Je jedním ze zakládajících členů Czech tóken kai (České společnosti japonského meče) a předseda její pražské pobočky. Vede  dódžó Hakuzan v Praze, v červnu 2012 uspořádal v Praze první soutěž v sekání japonským mečem Tamešigiri taikai a mnoho dalšího. Takže toho o mečích opravdu hodně ví, a jak vidíte na videu, i umí.

Na konec show jsem se jej zeptal, proč porušili tradiční císařskou technickou normu testování mečů a sekali rohože, omote, místo aby pozvali pana premiéra Andreje Babiše. V Japonsku se do reforem Meidži v 19. století zkoušely katany přesekáváním grázlů. Pan Zeman to na závěr videa vysvětluje. Když jsem však byl na cestě domů, napadlo mě, že jsem nepoložil klíčovou otázku. Proč tam nebyl známý český politik, který má nesporně velký zájem o šíření japonské kultury u nás? Takže prosím pana Tomia Okamuru, aby se na příští ročník testování japonských mečů dostavil osobně se všemi poslanci SPD a zastoupil rohože.

Upadl Zeman v Maďarsku? Prezident je terčem špinavé dezinformační kampaně
Léčba dotykem matrixu. Šarlatánka bere za hodinu tisíc korun, Jiřího X. Doležala…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější