Jana Maláčová má ekonomické vzdělání z Londýna, ale opice daně neplatí | Reflex.cz
nahoru

Důchodová nereforma: Maláčová má ekonomické vzdělání z Londýna, ale opice daně neplatí

Petr Pešek8. dubna 2019 • 16:36
Jana Maláčová po koaliční radě (1.4.2019)
Jana Maláčová po koaliční radě (1.4.2019)
• foto: 
Foto Blesk - Tonda Tran

Starobní důchody nejsou žádná legrace. Jednak se týkají téměř čtvrtiny obyvatel ČR – nyní 2,4 milionu – a z rozpočtu na ně jdou každoročně stovky miliard korun. Důchodová reforma je stále v nedohlednu a jediné, čeho je nynější vláda zatím schopna, je trochu štědřejší valorizace penzí.

Přesto může být debata o důchodech zábavná, jak se ukázalo i v nedělních Otázkách Václava Moravce. Byť chvílemi to byla spíše smutná podívaná. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová opět prokázala, že jejím ambicím – zjevně posíleným i nedávným zvolením místopředsedkyní ČSSD – nestojí v cestě ani takové drobnosti, jako je státní rozpočet. Neboli, kolik peněz vlastně stát má.

„Ty přednášky o rozpočtové odpovědnosti a o tom, kde na to vzít, jsou, myslím, nemístné,“ pravila. A když si uvědomila, co právě řekla, tak trošku zmírnila: „…jsou prostě izolované a nesmějí být centrem politického zájmu naší debaty.“ A proč? Protože paní ministryně má své poslání: „Já mám tu úlohu složitější, já musím chránit lidi před chudobou, zejména ty starší, a zároveň se snažím být rozpočtově odpovědná.“ A nejspíš aby uklidnila diváky – a zvláště ty, z jejichž kapes peníze na její „složitější úlohu“ putují – připomněla, že má ekonomické vzdělání, a to dokonce z Londýna. „Rozpočet a rozpočtová odpovědnost je důležitá. Ale nesmí to být jen o číslech,“ shrnula. Ale tak jistě.

Zlaté časy chilských plnicích per aneb Hoďte na něj síť!
Vladimír Mertlík 8. dubna 2019 • 10:24

Zlaté časy chilských plnicích per aneb Hoďte na něj síť!

Zdravý rozum

Jejímu spoludebatérovi, europoslanci za TOP 09 Luďku Niedermayerovi, tak nezbylo, než připomenout vcelku banální skutečnost, že „stát nemůže dlouhodobě vydávat více peněz, než získává“. A že břímě důchodové reformy někdo nést bude muset: „Kdo jiný může nést ty náklady, než občané? Opice daně neplatí.“ S první tezí by šlo polemizovat, u druhé ale není o čem.

Ale zpátky k ministryni Maláčové. Již několikrát prokázala, že nemá problém se vymezit vůči silnějšímu koaličnímu partnerovi, myšleno hnutí ANO. A platí to i naopak. Premiér Andrej Babiš na adresu jejího úřadu nedávno prohlásil: „Má tam prodražené IT, má tam různé poradenské smlouvy za desítky milionů… Nech už začne konečně řídit ten resort.“

V nedělní Partii na TV Prima, kde si opět užíval luxusu absence protivníka, byl premiér obecnější. „Měli by pracovat, měli by šetřit, měli by řídit ta ministerstva, možná méně cestovat a samozřejmě si pohlídat, co ti jejich úředníci dělají,“ řekl směrem k členům vlády. A o případných obměnách v kabinetu trochu tajemně dodal: „Já jsem to nevyloučil, ani to nevylučuju.“

Ministryně Maláčová se ale vzhledem ke svému silnému stranickému postavení nejspíš bát nemusí. A to přesto, že „pan premiér pravidelně mění názor“, jak připomněla v neděli na ČT. Nezbývá tedy, než doufat, že si zachováme zdravý rozum – jak dodala. A to i v rozpočtové otázce….

Ekonom: Maláčová je nebezpečná, díky bohu za Babiše a Schillerovou. Piráti jsou noví…
13 postav seriálu Hra o trůny, u kterých tvůrci vyměnili herce. Prohlédněte si, jak se …

Petr PešekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější