Potřebujeme novou vlasteneckou stranu? Položme si spíš otázku, komu to bude hrát do karet | Reflex.cz
nahoru

Potřebujeme novou vlasteneckou stranu? Položme si spíš otázku, komu to bude hrát do karet

Petr Pešek18. března 2019 • 16:30
Lubomír Volný, spoluzakladatel nového politického hnutí JEDNOTNÍ Alternativa pro Patrioty.
Lubomír Volný, spoluzakladatel nového politického hnutí JEDNOTNÍ Alternativa pro Patrioty.
• foto: 
ČTK

Odchod tří poslanců z klubu SPD a vyloučení jednoho z ODS oživilo oblíbenou debatu, zda by tu měla vzniknout nová pravicová – či snad „vlastenecká“ – strana. První vlaštovka se již objevila, ale podívejme se na věc z nadhledu. V otázce, zda „potřebujeme novou vlasteneckou stranu“, se skrývají přinejmenším dva nonsensy. Jednak o tom, zda potřebujeme či nepotřebujeme nějakou novou stranu, nelze rozhodovat – prostě někdo ji buď založí, anebo ne. Za druhé, „vlastenecká“ je příliš obecná a mlhavá charakteristika. A za třetí – když dva zakládají politickou stranu, někdo třetí se směje.

Stačí si vzít třeba vztah údajných vlastenců k Evropské unii: Je vlastenecké podporovat členství v EU, či naopak odchod? Nebo z jiného soudku: Jsou vlastenečtější klasické žárovky, nebo úsporné výbojky? A je více vlastenecké podporovat vyšší daně a zaopatřovací stát, nebo naopak samostatnější občany a více individuality?

„Politika se už dnes nedělí na pravou a levou, ale dělí se spíš na globalisty a vlastence,“ nabídl v nedělních Otázkách Václava Moravce svoji charakteristiku vlastenectví místopředseda SPD Radim Fiala. A slova v činy v tomto ohledu mezitím přetavili jeho dnes již tři bývalí kolegové, když oznámili zrod hnutí s trošku klopotným názvem „JEDNOTNÍ Alternativa pro Patrioty“. Jak lépe demonstrovat jednotu než odchodem do jiné strany, že? Ale to nic, to je jejich věc.

ODS vyhodila Klause a tváří se po své konferenci sebevědomě, na vítězství ve volbách to…

Ať si každý zakládá, co uzná za vhodné

Vlastenectví můžeme chápat jako obranu národních zájmů, tedy pozic a potřeb obyvatel České republiky, ať už na domácí či zahraniční politické frontě. To je samozřejmě naprosto v pořádku, ale to by měla přeci být starost každé strany. Rozhoduje jen výběr prostředků a hodnot, které se k tomu využijí.

A jak je to se vznikem dalších nových uskupení? „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana,“ předpověděl v minulém týdnu bývalý prezident Václav Klaus v souvislosti s patáliemi kolem svého syna. Může. Ale opět – musí? „Já jsem to slyšel tolikrát za posledních 11 let, že se tomu prostě usmívám,“ komentoval to v nedělní debatě ČT předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. A také zmíněný Radim Fiala z SPD – mimo jiné někdejší člen ODS a později Úsvitu – připomněl, že založit novou stranu a dostat ji na relevantní úroveň „není vůbec jednoduché“. To tedy není.

Je právem každého založit novou stranu – ať už „vlasteneckou“, zelenou či rudou. A je samozřejmě jasné, komu další štěpení už tak fragmentovaného politického spektra musí hrát do karet.

Kontroverzní poslanec Lubomír Volný vystupuje z Okamurovy SPD
Seriál Most! narazil na RRTV, Slováci jsou pašáci, Babišovy polobotky v Bílém domě a VK…

Petr PešekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější