Církevní restituce – zdanění prošlo parlamentem | Reflex.cz
nahoru

Komunisté vyhráli, Babiš má vládu v suchu, církve to zaplatí. A my všichni frčíme z kopečka

Jana Bendová23. dubna 2019 • 17:44
Vojtěch Filip je spokojený, zdranění náhrad církvím prošlo sněmovnou
Vojtěch Filip je spokojený, zdranění náhrad církvím prošlo sněmovnou
• foto: 
Profimedia

Je to výsměch právním jistotám i vkusu. Andrej Babiš v roce 30. výročí krachu komunistického režimu zaplatil komunistům za svou vládní moc dalším okradením církví. Sněmovna přehlasovala veto senátorů, kteří dodatečné zdanění náhrad za nevrácený církevní majetek odmítli jako protiústavní.

Jenže moc chutná a řada poslanců se raději ohnula, zákon o dodatečném zdanění i proti svému přesvědčení podpořila, jen aby poslušně/zištně splnila komunistickou podmínku podpory Babišovy vlády. Komunisté návrhem na zdanění církví testují svou moc, předvádějí voličům svaly.

S polistopadovou nápravou totalitních křivd mají obecně problém – křivdy minulosti si nepřipouštějí, a pokud, tak rozhodně ne ty spáchané na třídním nepříteli, na církvích. Socialisté a anoisté si mohou v politickém deníčku udělat čárku do kolonky užitečný idiot. Bez ohledu na to, že mnohý jejich příznivec zdanění zatleská a oni získají alibi v podobě „naplněné vůle lidu“.

Pravnuk Mussoliniho kandiduje do Evropského parlamentu. Diktátor je pro něj inspirací a…

380 milionů ročně

O těch 380 milionů ročně, které z církví a židovských obcí nově vyždímají, vůbec nejde. Z pohledu státní kasy jsou to drobné. Účelovost zákona dokazuje i hlasování v Senátu - zdaňovací zákon jednoznačně odmítli nejen zástupci nevládních stran, ale i vládní ČSSD, další vládní senátoři se zdrželi. Byl to jasný distanc od cynické politické hry, která se tady na účet církví a ústavních principů hraje.

Podle senátora (za ČSSD) a daňového poradce Pavla Štohla jsou náhrady zaúčtovány jako splátky pohledávek církví vůči státu a jako takové zdaněny být nemohou. Podepsané smlouvy s církvemi jsou navíc jednostranně nevypověditelné. Stížnosti k Ústavnímu soudu se už píší a jako poslední pozemská instance je tu teoreticky ještě štrasburský soud, jenž mimo jiné chrání i majetková práva.

Kauza Čapí hnízdo chronologicky: Jak to bylo s dotací, proč Babiše šetřil OLAF i…

Odstrašující způsob zákonodárství

Často se opakuje, že poslanci především vládní ANO podvedli své voliče, přesněji ty, kteří nemají církve v lásce. Splnili podmínku komunistů, zavřeli jim ústa, ale mnohý z poslanců přitom tajně doufá, že zdanění nakonec zarazí Ústavní soud. S těmito „hráči“ spiklenecky pomrkávají i jejich informovanější voliči. Jestli si však na tak odstrašující způsob tvorby zákonů zvykneme, frčíme z kopečka právního státu rychle dolů.

Senát překazil krádež za bílého dne, boj o zdanění církevních restitucí ale bude ještě …
10 nejlepších komedií všech dob. Filmy, u kterých se budete smát, i kdybyste nechtěli
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější