Kauza Čapí hnízdo provází téměř celou politickou kariéru Andreje Babiše, její kořeny ale sahají ještě dál. V tomto textu přinášíme přehled všech milníků kauzy, která může Babišovi po letech definitivně zlomit krk a připravit jej o jeho politický projekt, ale i o jeho svobodu. Přečtěte si Babišovy výroky o Čapím hnízdu a celou genezi jedné z nejdéle trvajících politických kauz v Česku.
Andrej Babiš o Čapím hnízdě v průběhu času
2010: „Jsme jenom strategičtí partneři.“
2013: „S Čapím hnízdem nemám nic společného.“ „Nevím, komu to patří.“
2015: „Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo.“
2016: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“ „Skupina Agrofert převzala ztrátovou a předluženou farmu až v listopadu 2013.“ „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala.“
Andrej Babiš o Čapím hnízdě|
Čapák v kostce: Kde je problém?
V roce 2006 se vlastníkem areálu u Olbramovic stává firma IMOBA ze skupiny Andreje Babiše. V roce 2008 je vlastník firmy anonymní a získává dotaci pro malé a střední firmy. Podle OLAF a policie měla anonymita akcií zamlžit skutečného vlastníka, neboť Agrofert jako velká skupina by dotaci nemohl získat. Babiš proto také opakovaně popírá, že by měl s Čapím hnízdem něco společného. Tvůrci dokumentu Matrix AB ho však při natáčení přistihnou, jak o Čapím hnízdě mluví jako o svém nejlepším nápadu, jaký kdy měl.
Pozemky Čapího hnízda navíc celou dobu patřily firmě IMOBA, provoz webových stránek Čapího hnízda hradil Agrofert, který tvořil rozhodující část obratu Čapího hnízda. V roce 2013, pět let po udělení dotace, přebírá skupina Andreje Babiše Čapí hnízdo zpět. V roce 2015 přichází trestní oznámení a prošetřování policií, na začátku roku 2016 se o evropskou dotaci na Čapí hnízdo začal zajímat evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), i poté Babiš popírá vlastnictví farmy i samotné vyšetřování OLAF. Babiš se ohání tím, že farma byla několikrát kontrolována kvůli financím a žádná kontrola nic nenašla, jenže ve skutečnosti byla kvůli chybám udělena pokuta plus penále šest miliónů korun. V roce 2017 přicházejí dvě žádosti o zbavení poslanecké imunity, sněmovna Babiše dvakrát vydala, Andrej Babiš je stíhán pro podezření z podvodu. V lednu 2018 vyjmulo ministerstvo financí projekt Čapího hnízda z evropského financování. Tím to v podstatě přestalo být problémem EU, jež dotaci neproplatí. Úřad regionální rady regionu Střední Čechy vyzval v květnu 2018 majitele Čapího hnízda, aby dotaci vrátil, jinak zahájí správní řízení.
Andrej Babiš prokazatelně opakovaně neříkal o kauze Čapí hnízdo pravdu. Čapí hnízdo získalo dotaci určenou pro malé a střední firmy, i když podle policie i OLAF bylo spojeno s Agrofertem, a tudíž na dotaci nemělo nárok.
Chronologie událostí v kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše
2006: Majitelem areálu statku a lihovaru se stává firma IMOBA ze skupiny Agrofert, patřící Andreji Babišovi. Tehdy formálně vlastněná firmou Fertagra SA, sídlící ve Švýcarsku.
2007: Firma ZZN Agro Pelhřimov s.r.o. se změnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným majitelem byla firma ZZN Pelhřimov ze skupiny Agrofert.
Únor 2008: ZZN Agro Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo. Majitel byl od té doby oficiálně neznámý.
Srpen 2008: Farmě Čapí hnízdo byla schválena dotace 50 miliónů korun.
Červen 2010: Farma je hotová a otevřena.
Září 2010: „Jsme jenom strategičtí partneři,“ odpověděl týdeníku Ekonom Andrej Babiš na otázku ohledně vlastnictví Čapího hnízdo. „Já pana Babiše ani moc neznám,“ odpověděl Ekonomu šéf hnízda Tomáš Rak. Babiš dále uvádí, že neví, kdo Čapí hnízdo vlastní.
2011: Při auditu bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo porušila podmínky dotace, a byla jí vyměřena pokuta, která s penále dosáhla šesti miliónů korun.
2012: Většina pokuty byla odpuštěna, firma tedy měla zaplatit jen 37 tisíc korun plus penále.
Říjen 2013: „S Čapím hnízdem nemám nic společného,“ řekl Babiš týdeníku Respekt. „Nevím, komu to patří.“
Listopad 2013: Dle prohlášení Andreje Babiše z roku 2016 „skupina Agrofert převzala ztrátovou a předluženou farmu až v listopadu 2013“. V listopadu 2013 už přitom Babiš plánoval společnou akci s nově zvolenými poslanci za jeho hnutí ANO.
Červen 2014: Firma Farma Čapí hnízdo se sloučila s firmou IMOBA, patřící firmě Synbiol, již vlastní Andrej Babiš. Důvodem mimo jiné byla patrně i změna zákona, který zakázal anonymní akcie.
Říjen 2015: V premiéře filmu Matrix říká Andrej Babiš: „Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo.“
Listopad 2015: Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obdržela anonymní trestní oznámení. Autor vyjádřil podezření, že při budování Čapího hnízda byl spáchán dotační podvod.
Prosinec 2015: Policie prověřuje padesátimiliónovou dotaci pro Čapí hnízdo, schválenou v roce 2008.
Únor 2016: Dva vysoce postavení úředníci ministerstva podali stížnost na svou podřízenou, jež prý bez jejich vědomí v Bruselu zjišťovala informace o vyšetřování Babišových kauz. V září byla tato podřízená povýšena. Ředitelka odboru, která její utajené zjišťování informací v Bruselu odmítla tolerovat, přišla o místo.
Březen 2016: Server Neovlivní.cz uvedl, že dotaci prošetřuje i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu,“ odpověděl na otázky serveru Novinky.cz ohledně Čapího hnízda Andrej Babiš. Po pár dnech prohlásil, že zná majitele Farmy Čapí hnízdo, který farmu vlastnil v době žádosti o dotaci. Jeho jméno nejprve odmítl prozradit, po schůzce s prezidentem Zemanem je ale slíbil zveřejnit na mimořádné schůzi sněmovny. Tam pak prohlásil, že majiteli v té době byli jeho dvě děti, Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková a bratr jeho partnerky Moniky. „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky. Jsem přesvědčený, že vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo nemělo žádný dopad na získání dotace.“
Duben 2017: Babiš popírá fakt, že OLAF vyšetřuje Čapí hnízdo. „Pane redaktore, ohledně Čapího hnízda jsem se jasně vyjádřil, že OLAF nevyšetřuje. My o tom nevíme, protože žádnou naši firmu nekontaktoval. Takže z mého pohledu nevyšetřuje,“ řekl České televizi.
Květen 2017: Na odboru pražské policie, vyšetřující kauzu, byly objeveny odposlechy. Babiš kvůli kauze skončil jako ministr financí. Twitterový účet Julius Šuman zveřejnil tajnou zprávu ministerstva financí, jež nedokazuje ani nevyvrací propojení farmy s Agrofertem. Ukázalo se, že dokumenty, které měly dokázat nebo vyvrátit Babišovo tvrzení o vlastnictví Čapího hnízda, se „ztratily“.
Srpen 2017: Policie žádá sněmovnu, aby vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Podezření je z trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU ve „zločinném spolčení“.
Září 2017: Sněmovna vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
Říjen 2017: Policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších 11 lidí. Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek však po volbách znovu nabyli imunitu, policie stíhání přerušila.
Twitterový účet Julius Šuman zveřejnil dokumenty, z nichž se dá usuzovat, že v roce 2010 půjčku 350 miliónů korun Čapímu hnízdu poskytla banka HSBC i proto, že ho považovala za součást majetku Andreje Babiše. Ředitel divize firemního bankovnictví v dokumentu uvádí následující: „Farma Čapí hnízdo je pro Andreje Babiše, akcionáře Agrofertu, hlavním projektem. Je to jeho klíčový projekt a něco, co pro něj má opravdu zásadní důležitost. Momentálně je HSBC jedinou bankou, která projekt financuje.“ Píše se tam také, že Farma Čapí hnízdo je vlastněná přímo Babišem a že jeho účelem je být kongresovým centrem pro Agrofert.
Listopad 2017: Policie znovu požádala o vydání Babiše a Faltýnka.
Prosinec 2017: OLAF ukončil vyšetřování Čapího hnízda. Výsledky získala Evropská komise a české úřady. Ministerstvo zprávu tajilo.
Leden 2018: Server Hospodářských novin zveřejnil zprávu OLAF. Evropský úřad přišel na to, že v žádosti o dotaci byly nepravdivé a zatajené údaje. OLAF uvedl, že se mohlo jednat o podvod. Ministerstvo financí zveřejnilo část zprávy s tím, že doporučuje vynětí dotace na Čapí hnízdo z dotačního programu. „Vyšetřování dále zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili. Zatajená informace dokazuje, že společnost, která získala dotaci, netrpěla handicapy typickými pro malé a střední podniky. Na základě příslušné legislativy je tedy Evropská komise oprávněná odmítnout finanční pomoc takovémuto žadateli o dotaci. [...] Vyšetřování OLAF dospělo k závěru, že rodinné vazby mezi osobami vlastnícími Farmu Čapí hnízdo, a. s., a Agrofert Holding, a. s., se zdají být takové, že těmto osobám dávají příležitost pracovat společně za účelem vykonávání vlivu nad obchodními rozhodnutími těchto firem, což znemožňuje, aby bylo na obě firmy nahlíženo jako na sobě navzájem nezávislé. [...] Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byly postiženy četnými porušeními národních a evropských zákonů. (…) Tato porušení mohou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU.“ Ještě den před zveřejněním Babiš prohlašoval, že jeho jméno ve zpávě není.
Sněmovna znovu oba politiky vydala ke stíhání.
Květen 2018: Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci na Čapí hnízdo vrátila dobrovolně do 4. června. V opačném případě zahájí správní řízení.
Červen 2018: Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy prodloužil Imobě termín pro dobrovolné vrácení dotace až do 29. června.
29. červen 2018: Imoba vrátila dotaci na Čapí hnízdo, oznámil ředitel úřadu regionální rady Regionálního operačního programu Střední Čechy Kamil Munia. Iboba ale dál trvá na tom, že žádostí o dotaci pravidla porušena nebyla.
12. listopadu 2018: Server Seznam Zprávy zveřejnil videoreportáž ze Švýcarska, kde reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík navštívili Andreje Babiše mladšího, který jim mimo jiné řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym Petrem Protopopovem, manželem psychyatričky Dity Protopopové, která léčila premiérova syna.
Listopad 2018: Premiér Babiš v reakci na novou fázi kauzy řekl, že jeho syn má schizofrenii a jeho dcera Adriana bipolární poruchu. Právě zdravotní stav Babišových dětí byl již dříve předkládán jako překážka policejních výsledchů, přičemž policie tomu nevěřila.
23. listopadu 2018: Aféra vyvrcholila hlasováním o nedůvěře Babišově vládě.
Prosinec 2018: Státní zástupce, jenž dohlíží na kauzu Čapí hnízdo, nepostupoval dost důrazně a efektivně, uvedla Bradáčová. Bylo přijato opatření, aby byl aktivnější.
Březen 2019: Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí stíhání premiér Babiš. Obvinění si nyní mohou prostudovat spis a navrhnout doplnění. Aktuální vývoj podle Babiše potvrzuje, že Čapí hnízdo je politická kauza. "Nechápu, že mají dřív informace novináři než lidé, kterých se to týká", řekl.
Září 2019: Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, uvedl Deník N. Závěry ale nemusejí být konečné. Rozhodnutí o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo pošle zastupitelství bezodkladně po právní moci šéfovi žalobců Zemanovi, který ho může zrušit. Zastavení trestního stíhání se zatím netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího.
4. prosince 2019: Nejvyšší státní zástupce zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné. Babiš odmítne případnou abolici, o které mluví prezident ve spojitosti s premiérovou kauzou Čapí hnízdo, Cítí se nevinný.
3. ledna 2020: Žalobce nebude znovu žádat Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Podle něho se vede stejné stíhání, pro něž už byl vydán.
4. února 2020: Státní zástupce zastavil stíhání Babišova syna. Důvod je stejný jako v hlavní části kauzy Čapí hnízdo, skutek podle něj nebyl trestným činem.
31. května 2021: Policie navrhla obžalovat Babiše a Mayerovou v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, uvedl mluvčí Cimbala. Návrh nyní posoudí žalobce.
31. srpna 2021: Státní zástupce vrátil kauzu Čapí hnízdo policii k doplnění vyšetřování. Důvodem jsou nové informace, které se objevily po ukončení vyšetřování. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo má být podle žalobce doplněno zejména o výslechy svědků. Lhůta pro zajištění důkazů je stanovena do poloviny září.
20. října 2021: Státní zástupce požádá o vydání Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo poté, co se sejde nová Sněmovna. Babiš po volbách znovu získal imunitu.
21. března 2022: Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (Mayerovou) v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo.