Spravedlivá Jana Maláčová aneb Kdo má „nespravedlivé“ penze? Muži? Ženy? Bohatí? Chudí? Všichni? | Reflex.cz
nahoru

Spravedlivá Jana Maláčová aneb Kdo má „nespravedlivé“ penze? Muži? Ženy? Bohatí? Chudí? Všichni?

Jana Bendová13. března 2019 • 14:46
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
• foto: 
Foto Blesk - Jakub Poláček

Spravedlivé. Z tohoto šálivého slova si udělala sociální ministryně Jana Maláčová, trefně přezdívaná „Venezuela“, svou politickou značku. Opakuje ho neustále, především když mluví o důchodech. Jejich reforma prý není třeba (!), jen je nutné někde sehnat víc peněz a odstranit „největší nespravedlnosti“. Ta nová spravedlnost se má týkat hlavně žen.

Už samotný název důchodové komise – Komise pro spravedlivé důchody – dává na vědomí, že žádnou reformní ambici nemá. Ale co je v současném systému spravedlivé a co nespravedlivé?

Maláčová vidí nespravedlnost v tom, že ženy mají v průměru důchod o dva tisíce korun nižší. Ale na druhé straně ho pobírají více než 27 let, zatímco muži jen 19 let. Je to spravedlivé, nebo nespravedlivé? A je spravedlivé, nebo nespravedlivé, že lidé, kteří odvedli do systému během aktivního života hodně peněz, dostanou podobný důchod jako ti, kteří do něj odvedli málo peněz? Přerozdělování je v českých penzích extrémní. Anebo by bylo úplně nejspravedlivější, aby všichni brali na stará kolena stejně, bez ohledu na předchozí příjmy či počet vychovaných dětí, protože sociální důstojnost si zaslouží každý?

Spravedlnost je zkrátka ošidný výraz. Každý ji vidí jinak, podle svého. Politikům však jako fanglička poslouží vždy a za všech okolností.

Z Národního divadla mě vyhodili, protože jsem Židovka, řekla Reflexu herečka Aťka …

Diskriminace mužů

Kuriózní je, že údajnou nespravedlnost vůči ženám popřela i analýza odborníků přímo z ministerstva paní Maláčové, kterou zveřejnila MF DNES. Tuzemský důchodový systém naopak ženy zvýhodňuje, protože mohou odcházet do důchodu dříve než muži podle počtu vychovaných dětí (srovná se to až v roce 2037). Český systém je navíc jedním z nejštědřejších v Evropě, neboť dovoluje započítávat za každé dítě až čtyři roky do doby pojištění, aniž by žena platila pojistné. A po celou dobu rodičovské za ni stát platí zdravotní pojištění.

Nápady, jak ženám důchod zvýšit (například tisícovka navíc, rozdílná valorizace penzí mužů a žen, část odvodů pracujících dětí by mířila přímo na důchod rodičů…), označila ministerská analýza buď za diskriminační vůči mužům, a tedy i soudně napadnutelné, nebo za nespočitatelné či míjející zadání. Jenže jděte na politiky s čísly, analýzami, propočty!

Radomil Bábek: Česká republika jako navoněná bída
Radomil Bábek 16. února 2019 • 10:52

Radomil Bábek: Česká republika jako navoněná bída

Zdroje začínají vysychat

Paní Maláčová je socialistka, ona vidí hlavně blaho člověka (zde ženy), jemuž by odněkud a nějak chtěla přidat. Protože penze žen nejsou žádná sláva, protože si to zaslouží, protože chtějí odejít do penze dřív kvůli péči o vnoučata či stárnoucí rodiče, protože vychovaly daňového poplatníka, protože je to spravedlivé… A protože prý většina lidí považuje současné důchody za nespravedlivé.

A jsme tam, kde jsme byli. Ani z téhle důchodové komise vlády ANO a ČSSD evidentně nic, co by perspektivně změnilo penzijní zabezpečení, nevypadne. Budou se jen hledat další „zdroje“. A jelikož zdroje státu po štědrých časech začínají opět vysychat, můžeme třikrát hádat, s čím socialisté jako paní Maláčová kvůli té „spravedlnosti“ přijdou. Vlastně stačí jen jednou. Další na oholení, prosím...

Ekonomka Zamrazilová: Bojím se obrovské síly důchodců. Nespoléhejte na stát a kupujte byty
Svoboda je jen iluze, jsme otroci svých závazků. Syndrom vyhoření je stále stigma, říká…Klíčová slova: důchody, spravedlnost, děti, ženy, penze


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější