Film o Michaelu Jacksonovi: Za sexuálním zneužíváním je i systémové selhávání rodin a okolí | Reflex.cz
nahoru

Film o Michaelu Jacksonovi: Za sexuálním zneužíváním je i systémové selhávání rodin a okolí

Viliam Buchert11. března 2019 • 11:00

U sexuálního zneužívání dětí to bývá jako přes kopírák: V jednotlivých případech, ale i v různých souborech, klubech, církvích či rodinách. Přestože o podobně hanebném jednání někteří lidé z rodiny či bezprostředního okolí něco tuší či dokonce o tom vědí, kryjí z různých důvodů provinilce. I o tom je nový dokumentární film „Leaving Neverland“, který velmi expresivně rozebírá sexuální zneužívání, kterého se měla na různých klucích dopouštět americká popová ikona, Michael Jackson (1958- 2009).

Dokumentární film Leaving Neverland, který měl premiéru 25. ledna na americkém Sundance Film Festivalu a od prvního březnového týdne ho má i česká veřejnost možnost vidět na kanálu HBO, rozpoutal bouři. Rodina a fanoušci Michaela Jacksona tvrdí, že se jedná o špinavou lež a pomluvy. Oběti sexuálního zneužívání naopak oceňují odvahu dvou někdejších „přátel“ Jacksona, Wade Robsona a Jamese Safechucka, kteří se rozhodli velmi podrobně (a až brutálně otevřeně) praktiky slavného hudebníka a zpěváka popsat. Film ale poukazuje i na strašlivé selhání rodin obětí a Jacksonova bezprostředního okolí.

Lžou matky obětí?

V dokumentu Leaving Neverland vystupují také matky dvou protagonistů a jejich další rodinní příslušníci. Samozřejmě nevíme, zda tito lidé, včetně dvou zneužívaných, hovoří pravdu a jaká je jejich skutečná motivace. Můžeme jím věřit, ale také nemusíme. Právě podle toho diváci na film reagují. U Robsona a Safechucka se zdá, že jejich výpovědi jsou upřímné, ale jejich matek je z toho člověku někdy doslova na zvracení. Nelze, aby vás nenapadly tyto otázky:

Jak je možné, že rodina dopustí, aby jejich malé děti (Wade Robsonovi bylo pouhých 7 let!) spali s dospělým mužem (Michael Jackson) celé týdny, měsíce a roky opakovaně v jeho domech a bytech, v jeho ložnicích? To nepřijde nikomu divné? Skutečně rodiny věřily tomu, že se v těch Jacksonových postelích a koupelnách nic podezřelého neděje? Fakt byste to jako rodiče dopustili? Rodiče těchto dvou obětí to nejenom dopustili, ale dokonce se tím léta vychloubali. Dnes se tváří zdrceně.

Bohumil Pečinka: Ve válce s polským masem nelze přehlédnout obchodní zájmy Babiše i Tomana

Této části příběhu moc věřit nejde. Navíc Jackson dotčeným rodinám platil velké peníze, jedné koupil i drahý dům, další auto, financoval některé aktivity. Kluci, dnes dospělí muži, navíc tvrdili, a opakují to i ve filmu, že ho „milovali“. Celé rodiny ho milovaly. Bylo jím ctí se vyhřívat na obrovském slunci, které Jackson pro svět kdysi představoval.

Přitom podezření, že popová ikona je pedofilní homosexuál, se v minulosti objevovalo mnoho. Některá řešily soudy, Jackson byl i zatčen. Jenže tehdy Robson a Safechuck tvrdili, že zpěvák je nezneužíval. Teď říkají pravý opak a svěřují se s historkami o orálním sexu, společné masturbaci a dalších sexuálních praktikách. Proč až teď a proč tímto způsobem? Jsou za tím opět peníze? Nebo je to nutnost dostat ze sebe ven zlo a strašnou pravdu? Opět – možné jsou všechny varianty.

Systémové selhání

V případě Michaela Jacksona, přestože on byl ve srovnání s jinými stejně obviněnými lidmi daleko slavnější a tím i mocnější a vlivnější, vše nasvědčuje tomu, co vidíme i jinde. V církvích, v jiných rodinách, někdy i v různých kroužcích a spolcích. Vidíme to, co jsme zažili u souboru Bambini di Praga a sbormistra Bohumila Kulínského. Vidíme to u nekonečných výmluv, které mají krýt zneužívání, kterého se dopouštěli po celém světě kněží. Jedná se o systémové selhání. Někteří lidé totiž o zneužívání dětí vědí, či něco takového alespoň tuší, přesto nedělají nic. Zaštiťují se tím, že prozrazení povede k traumatu, kterým pak budou oběti trpět. A opět – ano, i to může být v těchto intimních záležitostech pravda. Takže se někdy mlčí, zrůdnosti se utajují a zločinci si dál užívají.

Náš stát není vůbec tak silný a schopný, jak se mnohdy tváří. Majitel lva ze Vsetínska…

Bohužel u sexuálního zneužívání někdy dochází i ke klamání z druhé strany, tedy že oběti si něco z různých důvodů vymyslí. Jenže jak to správně a citlivě rozřešit? Většinou to bývá tvrzení proti tvrzení. U Michaela Jacksona ale bylo v podstatě identických výpovědí proti němu moc. Přesto ho spravedlnost v tomto směru nedoběhla. Byl příliš bohatý a mocný, měl mnoho zastánců. Například i v médiích, která by naopak měla tyto zločiny odkrývat.

Spiknutí mocných

Například Oprah Winfrey, jedna z nejslavnějších a nejvlivnějších amerických televizních hvězd posledních desetiletí, v roce 1993 navštívila svého přítele Jacksona na jeho známém ranči Neverland (jehož jméno se objevuje i v názvu nového filmu) a udělala s ním interview, které vidělo 90 milionů diváků. Zpěvák už tehdy všechna obvinění popřel a Winfrey mu v tom výrazně přitakala a pomohla. Ta samá Oprah Winfrey před několika dny pozvala do svého studia dva muže, kteří teď ve filmu obviňují Jacksona a prohlásila, že „sexuální zneužívání dětí je pohromou lidstva“. Jak máme věřit jejím slovům, když předtím to samé kryla? Mimochodem, Winfrey pomohla do prezidentského křesla i Baracku Obamovi. A jak se ukázalo, právě za Obamy se svět stal nebezpečnějším a neklidnějším.

Musím se přiznat, že film Leaving Neverland na mě zapůsobil velmi silným a zneklidňujícím dojmem. Je to popis hnusu, který jsou lidé schopni páchat na dětech, které se nemohou z různých důvodů adekvátně bránit. Je to ale i obžaloba selhávání rodin, opakovaného selhávání systému, benevolence úřadů a policie. I toho, že když máte hodně peněz, tak si spravedlnost můžete koupit.

Marek Stoniš: Hloupost kvete zeleně. Nestávkujte proti nesmyslům a běžte raději za…
Účtenkovka lapá po dechu: Babišova loterie dělá z lidí gamblery za státní peníze
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější