Nabourat manželce Facebook je v Itálii trestné. A to je dobře! | Reflex.cz
nahoru

Nabourat manželce Facebook je v Itálii trestné. A to je dobře!

Jiří X. Doležal19. února 2019 • 07:50
Pokud zrovna dáma kouká na korespondenci svého manžela, může mít malér!
Pokud zrovna dáma kouká na korespondenci svého manžela, může mít malér!
• foto: 
Profimedia.cz

Italská justice se zcela jednoznačně vyjádřila k stále častějšímu způsobu vyřizování rozchodových a rozvodových účtů. Nabourat bývalé partnerce účet na Facebooku je podle rozhodnutí italské justice trestné, a pana nabourávače to na pokutě přišlo na pěkné peníze.

Krádež identity je ve světě internetu velmi snadná, a v rodině dvojnásobně. Proto se vyřizování postmanželských a postpartnerských účtů stále častěji děje jedním z nejsvinštějších představitelných způsobů – krádeží identity, nabourání účtu na sociální síti nebo mailu a trolením. Obtěžování známých partnera, zveřejňování jeho mailů a podobně. Je to stejně nechutné jako probírat partnerovi kapsy nebo kolegovi v práci šuplata ve stole. Italský nejvyšší soud teď lidem, co to mají ve zvyku, ukázal, že by si měli fakt dávat bacha.

Krádež identity

Je to mimořádně nechutný, podlý a zákeřný útok, za který osoba mužského pohlaví (žena se nebije) zaslouží holí přes obličej. Opakovaně. Nemluvím teoreticky – před rokem se za mne začal vydávat nějaký grázl, který obtěžoval staré muže v obchodních centrech, a přestože to byli lidé, kteří mě neznali a se kterými jsem se nikdy osobně nesetkal, přesvědčil je, že on je Jiří X. Doležal a „vypůjčil“ si od nich peníze. Když neměli u sebe, šel s nimi rád až k bankomatu.

No a pak mě – než jsem podal trestní oznámení a než to vyšlo v Blesku a Reflexu – čekalo pěkné jaro plné povzbudivých telefonátů od úplně cizích lidí, co po mě chtěli vrátit peníze. Dodnes mám sen, že půjdu někde po nákupním středisku, a na onoho zloděje přiletí černá labuť. Uvidí starého muže (jsem) který vypadá mentálně retardovaně (vypadám), a tak to přijde zkusit. A řekne mi, že je JXD, abych mu půjčil prachy. Ale já budu nezištný – já mu nebudu půjčovat, já mu rovnou dám. Ne peníze, ale přes hubu. A s velkou chutí.

Přitom jde o jednoho člověka, který moje jméno poškodil před (pokud vím) šesti lidmi, které okradl. Kdyby se mi někdo naboural do účtu na Facebooku, může poslat sprosté vzkazy mým jménem více než 2 000 mým FB přátelům, a mým jménem napsat nějakou prasárnu pro 10 000 mých sledujících.

Andrej Babiš nám vychytá blechy, vyhraje hokej a přičaruje křídla
Kryštof Pavelka 18. února 2019 • 13:17

Andrej Babiš nám vychytá blechy, vyhraje hokej a přičaruje křídla

Doma je paranoik neopatrný

Mé přátelské vztahy s hackerskou skupinou ExE! blahé paměti mne naučily, že to, co se v běžném životě jeví jako paranoia, je v kyberprostoru zcela přiměřená opatrnost. Takže mám hesla na PGP discích vykrackovatelná za deset na čtyřiačtyřicátou roku (to už nebude hmota) a email považuji za stejně krytý a soukromý komunikační kanál jako hlasitý rozhovor v přeplněné tramvaji.

Přesto – když jsem byl ženatý, a šel si odpoledne na hodinku zdřímnout – se mohla moje žena dostat do mého mailu, FB účtu či Twitteru na dvě kliknutí. Myslím, že to nikdy neudělala – a nestydím se za to, že jsem se před ní v tomto směru nekryl. Spíš bych se styděl, kdybych si vzal žensku, o které si myslím, že by mi prohlížela šuplíky nebo email.

Ale ne každý má kliku na slušnou partnerku a slušný průběh rozvodu. Takže když se někdo kyberneticky nekryje doma, může se mu to při rozvodu, když partnerovi či partnerce hrábne, zle nevyplatit.

Václav Klaus ml.: Ve Sněmovně asi skončím, prezidenta nevylučuji. Chci Česko měnit,…

Italové vědí své

Zálety patří v Itálii k jedné z nejkrásnějších národních kulturních tradic. Asi proto minulý týden italský nejvyšší soud rozhodl ve věci sicilského manželského páru tak, jak rozhodl: Manžel v rozvádějícím se vztahu naboural Facebookový účet manželky, změnil jí heslo, a vyfotografoval si konverzaci s mužem, kterého považoval za jejího milence.

Takže – otevřel a okopíroval její privátní korespondenci. Hájil se tím, že mu manželka heslo kdysi, když jim to klapalo, sama sdělila, měla ho slabé, a tak. Soud označil jeho počínání za protiprávní, a napařil mu tučnou pokutu. Myslím, že by se tento postup měl párkrát zopakovat plošně po celé Evropě, a v České republice dvakrát. A výše pokut, které slizáci za své slídění museli zaplatit, by se měly tisknout v novinách – a měly by být velké. To by snad tohle čím dál rozšířenější elektronické šmírování partnerů a partnerek alespoň trochu omezilo.

Muslimský kmen, kde o sexu rozhodují ženy. Saharští Tuaregové se vymykají pravidlům
Co o vás může prozradit Facebook: Cambridge Analytica profilovala voliče podle oblečení…Klíčová slova: facebook, soud, rozvod, partnerství


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější